Zimą codzienne korzystanie z samochodu jest nieco bardziej kłopotliwe niż latem, m.in. ze względu na niską temperaturę. Jednak są sposoby na to, aby uniknąć problemów z uruchomieniem silnika, brakiem przyczepności na drodze czy słabszą widocznością. Przedstawiamy kilka porad, które powinien zapamiętać każdy kierowca.
Zmiana opon
Jedną z podstawowych czynności, jaką trzeba wykonać przed nadejściem zimy, jest zmiana opon. To bardzo ważne, gdyż jest to jedyna część auta, jaka ma kontakt z nawierzchnią. Ogumienie odpowiada zarówno za precyzję prowadzenia samochodu, jak i drogę hamowania, czy możliwość szybkiego wyjechania z zaspy. Opony zimowe powinny być w odpowiednim rozmiarze, wykonane z solidnej mieszanki gumy oraz dostosowane do naszego stylu jazdy i terenu, w jakim się poruszamy. Osoby mieszkające w górach powinny dodatkowo zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe.
Woskowanie karoserii
Zimą służby drogowe posypują ulice piaskiem, a także solą. To zapobiega przymarzaniu ubitego śniegu do nawierzchni, ale jednocześnie może mieć negatywny wpływ na karoserię. Z tego powodu warto odpowiednio ją zabezpieczyć. W jaki sposób? Najpierw należy starannie umyć auto, a później je nawoskować. Warstwa wosku sprawi, że pojazd stanie się mniej podatny na zabrudzenia, będzie również odporny zarówno na działanie soli drogowej, jak i wilgoci.
Zadbanie o uszczelki i zamki
Gdy temperatura spada poniżej 0 st. C, otworzenie samochodu może stać się dużym problemem. Aby temu zapobiec, należy zadbać o gumowe uszczelki w drzwiach oraz klapie bagażnika, smarując je specjalnym środkiem z wazeliną techniczną lub silikonem w składzie. Dzięki temu nie będą one przymarzać i szybko otworzymy auto, bez względu na temperaturę. Warto kupić także specjalny odmrażacz do zamków w sprayu. Pozwala on nie tylko na otworzenie różnego rodzaju pojazdów, ale i np. bramy czy wejściowych drzwi do domu.
Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych
Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, żeby przed zimą sprawdzić płyny eksploatacyjne w swoim aucie. Jednym z nich jest płyn do spryskiwaczy. Ten letni może zamarznąć (także na szybie), dlatego należy zużyć go przed nadejściem mroźnych dni. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma w składzie alkohol etylowy, dlatego jest odporny na działanie bardzo niskiej temperatury.
Równie istotny jest płyn chłodniczy, który zapobiega przegrzaniu silnika. Jeśli nie mamy pewności, czy ten wlany do zbiornika jest dostatecznie odporny na zamarzanie, powinniśmy sprawdzić, w jakiej temperaturze dochodzi do jego krzepnięcia (zazwyczaj jest to -37 st. C, w sprawnych układach). Tego typu test można wykonać w większości serwisów samochodowych.
Kontrola akumulatora
To, na co najczęściej narzekają kierowcy po nadejściu zimy to problem z odpaleniem auta. Przyczyną jest zaniedbanie samochodowej instalacji elektrycznej, a w szczególności akumulatora. Jeszcze przed zimowym sezonem powinniśmy sprawdzić poziom znajdującego się w nim elektrolitu oraz napięcie. Warto dodatkowo oczyścić klemy i przyjrzeć się kablom, które dostarczają prąd do świec zapłonowych. Po takiej kontroli może się okazać, że konieczna jest wymiana akumulatora. W znalezieniu tego odpowiedniego pomogą informacje na stronie swiatmotoryzacji.com, w tym ranking prezentujący najbardziej popularne akumulatory.