Reklama

Zakaz wystawiania faktur na podstawie paragonu. Od kiedy?

Opublikowano:
Autor:

Zakaz wystawiania faktur na podstawie paragonu. Od kiedy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe przepisy wprowadzają zakaz wystawiania faktur na podstawie wydanego wcześniej paragonu, a złamanie zakazu może skończyć się karą. Ustawa wchodzi w życie już w lipcu.

Nowe przepisy wprowadzają zakaz wystawiania faktur na podstawie wydanego wcześniej paragonu, a złamanie zakazu może skończyć się karą. Ustawa wchodzi w życie już w lipcu.

Aktualnie osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi prosić o wystawienie faktury już w momencie zakupu towaru lub usługi, może się po nią zgłosić nawet po czterech miesiącach od wystawienia paragonu. 

Jak podaje portal zus.pox.pl od 1 lipca tego roku ma się to diametralnie zmienić. W tym dniu ma wejść w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która spowoduje, że faktura na podstawie paragonu będzie mogła być wydana tylko wówczas, gdy na wcześniej wydanym paragonie umieszczony został NIP nabywcy.

Zmiany mają zapobiec procederom zbierania paragonów za zakupy dokonane przez inne osoby, wykorzystywane do wystawienia faktury na dane przedsiębiorcy, choć w rzeczywistości zakupy zostały dokonane przez kogoś innego. Ministerstwo oszacowało, że z tego tytułu straty dla budżetu państwa wynoszą ok. 1,5 mld zł rocznie. 

Zgodnie z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać już za trzy miesiące, przedsiębiorca będzie mógł zażądać wystawienia faktury na podstawie paragonu tylko w przypadku, gdy paragon taki zawierać będzie NIP nabywcy. I tylko na taki konkretny NIP faktura będzie mogła być wystawiona.

W sytuacji gdy sprzedawca mimo wszystko wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu, może zapłacić grzywnę, tj. nałoży na sprzedawcę dodatkowe zobowiązanie podatkowego w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze.

Druga strona również zostanie ukarana. Przedsiębiorca za "lewą" fakturę zakupową, zostanie również obciążony dodatkowym zobowiązaniem w wysokości 100% podatku VAT.

- Przedsiębiorcy przyzwyczajeni do odbierania faktur na podstawie paragonów powinni zatem pamiętać, aby od lipca tego roku nie zapomnieć o podaniu numeru NIP już w momencie zakupu - informuje  zus.pox.pl. - Tylko taki paragon bowiem będzie stanowić podstawę do wydania późniejszej faktury. Większość używanych obecnie kas fiskalnych posiada już możliwość drukowania NIP-u na paragonie i sprzedawca posiadający taką kasę nie może odmówić wydania paragonu z naszym numerem.

W przypadku kas, które takiej funkcji nie posiadają klient będzie musiał podjąć decyzję już w momencie zakupu, czy chce otrzymać docelową fakturę, czy też decyduje się na paragon bez NIP-u. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybierzemy to drugie rozwiązanie, definitywnie stracimy możliwość uzyskania faktury w późniejszym okresie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE