To inwestycje w Zespole Sakralnym Benedyktynek w Sierpcu, a o dofinansowanie wnioskował Powiat Sierpecki.
- W poniedziałek 8 lipca przekazano plac budowy w związku z podpisanymi wcześniej umowami między Opactwem Sióstr Benedyktynek w Sierpcu a wykonawcami wyłonionymi w postępowaniach przetargowych - informuje Powiat Sierpecki.
Umowy są dwie.
Przedmiotem pierwszej jest „Remont pokrycia dachowego kościoła Wniebowzięcia NMP w Sierpcu przy klasztorze Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu wraz z robotami towarzyszącymi” współfinansowanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Edycja 1 – Polski Ład. Otrzymane dofinansowanie stanowi 98 proc. wartości kosztorysowych inwestycji (ok. 781 tys. zł), pozostałe 2 proc. to wkład własny Opactwa.
Remontem zajmie się firma PHB „Tyliński” z Leszna.
Druga umowa dotyczy remontu pokrycia dachowego budynku klasztoru Opactwa Sióstr Benedyktynek. Dofinansowanie wyniosło 490 tys. zł, stanowi 98 proc. wartości kosztorysowych, tu także 2 proc. to wkład własny Opactwa.
Wykonawca wyłoniony w przetargu to Energy Gim Mariusz Mazurowski z Sierpca.
- Nadzór nad obydwoma zadaniami sprawować będzie inspektor nadzoru Tomasz Prątnicki. Czas realizacji zadań w obu przypadkach to pięć miesięcy.
Podczas przekazania placu budowy obecni byli przedstawiciele powiatu, m.in. starosta Przemysław Burzyński, wicestarosta Piotr Rzeszotarski i przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Stachurski.
Dodajmy, że opactwo mniszek benedyktynek to miejsce o 400-letniej historii. Mniszki sprowadzone zostały w 1624 roku z Chełmna, z inicjatywy Zofii Potulickiej – właścicielki części Sierpca. Mniszki reguły świętego Benedykta, stworzyły centrum stałej modlitwy i kontemplacji przy istniejącym od końca XV wieku ośrodku kultu maryjnego w sierpeckim kościele Panny Marii.
Obecnie Opactwo Mniszek Benedyktynek w Sierpcu liczy 7 sióstr.
- Życie naszej wspólnoty to codzienny rytm harmonijnie splatającej się modlitwy i pracy - czytamy na stronie Opactwa.
Siostry gromadzą się w kaplicy na modlitwie siedem razy dziennie. Zajmują się także pracą w kuchni, sprzątaniem, praniem, pielęgnują duży ogród. Uprawiają warzywa, hodują kury i króliki. W ogrodzie klasztornym króluje wspaniała pszczela pasieka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.