reklama
reklama

Wilki pod Płockiem! Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wilki pod Płockiem! Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWilki w Polsce są pod ścisłą ochroną od 1998 r., więc populacja zwiększyła się wielokrotnie. Ich obecność coraz bliżej ludzkich siedzib budzi coraz większy niepokój.
reklama


Obecnie w Polsce wilki występują wszędzie, największe zagęszczenie populacji można spotkać w Tatrach, Sudetach, Bieszczadach, Karkonoszach, Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Kampinoskiej.

Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym, za zabicie go lub skłusowanie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Ostrzeżenie przed wilkami

Okazuje się, że zwierzęta te pojawiły się także w okolicy Płocka i Gostynina. 

- W związku z informacją od mieszkańców, wójt Gminy Łąck ostrzega przed wilkami, które pojawiły się na terenie naszej gminy. W przypadku napotkania wilka zaleca się zachowanie spokoju, ponieważ w większości przypadków zwierzę samo się oddali - informuje Urząd Gminy w Łącku w powiecie płockim.

reklama

Wilki, podobnie jak inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore lub zranione, a zwłaszcza wtedy, gdy zostaną oswojone - dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

- Prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności, szczególnie podczas spacerów w pobliżu terenów leśnych oraz o odpowiednie zabezpieczenie zwierząt domowych i gospodarskich - podkreślają w UG Łąck. 

Zwierzęta te podchodzą coraz częściej i bliżej domostw, należy zachować szczególną ostrożność. 

W regionie Podkarpacia ofiarami wilków regularnie padają owce, konie, bydło. Wprawdzie ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, ale nie można ich wykluczyć. W niebezpieczeństwie są też psy. Wilki mogą potraktować je jak obce wilki, chcące zająć ich terytorium. Mogą wówczas zaatakować, poranić a nawet zabić psa, szczególnie gdy w pobliżu mają szczenięta. 

reklama

Jak się zachować w przypadku spotkania z wilkiem

Takie propozycje mają Lasy Państwowe:

- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

- Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

reklama

- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Wilk szary to gatunek drapieżnego ssaka. Stada wilków liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Żywi się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo