Reklama

W Płocku zamieszka rodzina repatriantów z Kazachstanu

Opublikowano:
Autor:

W Płocku zamieszka rodzina repatriantów z Kazachstanu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czteroosobowa rodzina polskiego pochodzenia otrzyma szansę na osiedlenie się w Płocku i pomoc w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Obecnie małżeństwo wraz z dwiema córkami zamieszkuje w Kokszetau na terenie Republiki Kazachstanu.

Czteroosobowa rodzina polskiego pochodzenia otrzyma szansę na osiedlenie się w Płocku i pomoc w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu. Obecnie małżeństwo wraz z dwiema córkami zamieszkuje w Kokszetau na terenie Republiki Kazachstanu.

W 2019 r. prezydent Płocka otrzymał 22 prośby od rodzin o rozpatrzenie możliwości osiedlenia się na stałe w Polsce w ramach repatriacji. Biorąc pod uwagę sytuację rodzinną i zawodową, możliwy zakres wsparcia ze strony gminy, wytypowano cztery rodziny, z którymi skontaktowano się w sprawie możliwości osiedlenia. Odpowiedziały trzy rodziny, w tym jak się okazało dwie rodziny objęto już procesem repatriacji, jedna była zainteresowana osiedleniem się w Płocku. W Ratuszu oceniono, że mają duże szanse na samodzielne realizowanie zawodowych aspiracji i szybkie zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach.

Wspomniana rodzina otrzymałaby pomoc w postaci przydzielonego mieszkania o powierzchni 43,67 metrów kwadratowych z zasobów komunalnych na zasadach umowy najmu na czas nieoznaczony wraz z zakupem podstawowego wyposażenia (pralki, kuchni gazowej lub elektrycznej, podstawowych mebli: stołu, krzeseł, łóżka), pokrycia opłat czynszowych przez okres 24 miesięcy. Na początek, do zakończenia remontu mieszkania, zamieszkałaby w mieszkaniu chronionym (wraz z pokryciem kosztów pobytu). Ponadto jednej osobie zostaną przedstawione propozycje zatrudnienia na okres minimum 24 miesięcy. Rodzina będzie mogła liczyć na wsparcie w opłaceniu kosztów dokumentacji niezbędnej do uzyskania polskich dokumentów, a także na pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się. Wskazano na pokrycie opłat związanych z wydaniem polskich dokumentów, możliwością uczęszczania dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli przez okres 24 miesięcy.

Uwzględniono koszty bieżącego funkcjonowania. Aby mieli z czego pokryć koszty zakupu żywności, odzieży, obuwia, środków higieny osobistej czy wydatków związanych z nauką języka polskiego, ustalono, że od dnia przekroczenia granicy - przez pierwsze 12 miesięcy - pomoc finansowa na jedną osobę wyniesie 792 zł, przez drugi rok pobytu - 528 zł na osobę. Na taką formę pomocy może liczyć osoba z rodziny z dochodem niższym niż 150 proc. kryterium dochodowego kreślonego w ustawie o pomocy społecznej. Do dochodu nie wlicza się świadczeń i wynagrodzeń otrzymanych przed przekroczeniem granicy w ramach repatriacji.

Rodzina uzyskała już postanowienie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawierające zgodę na wydanie decyzji o zakwalifikowaniu do wydania wizy krajowej w celu repatriacji. Mają już także decyzję konsula RP w Nur-Sułtanie o zakwalifikowaniu do wydania wizy, ale wydanie obu wiz zależy od spełnienia warunków osiedlenia się w Polsce. Muszą przedstawić konsulowi RP dowód, że posiadają bądź będą mieli zarówno lokal mieszkalny, jak i źródła utrzymania na terenie Polski. Takim dowodem ma być uchwała płockich radnych. Radni podejmą decyzję w czwartek, 30 stycznia podczas sesji.

Dzięki ustawie z 9 listopada 2000 r. o repatriacji gmina, która zaprosi repatriantów, zapewniając im mieszkanie i wyżywienie, może otrzymać dotację z budżetu państwa.

Pierwsza czteroosobowa rodzina z Kazachstanu zamieszkała w Płocku w 2016 r. Miasto zapewniło im mieszkanie z zasobów komunalnych wraz ze standardowym wyposażeniem.

[ZT]13417[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE