Reklama

Reklama

W Płocku będą mieszkania dla seniorów. - Skorzystamy ze sprawdzonych rozwiązań

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wizualizacja pierwszego bloku z "Mieszkaniami dla Seniorów"

W Płocku będą mieszkania dla seniorów. - Skorzystamy ze sprawdzonych rozwiązań - Zdjęcie główne

foto Wizualizacja pierwszego bloku z "Mieszkaniami dla Seniorów"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku realizowany będzie nowy program. To „Mieszkania dla Seniorów”, który ma być odpowiedzią na zmiany w strukturze demograficznej mieszkańców. – Po sukcesie „Mieszkań na Start” nadszedł czas na program skierowany do najstarszych płocczan – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Reklama

Nowy program skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia.

- Korzysta on z rozwiązań, które sprawdziły się wśród młodych mieszkańców Płocka – mówił włodarz miasta podczas spotkania z dziennikarzami. – Przyglądamy się bacznie podobnym działaniom w innych miastach w tym zakresie.

Uczestnikami programu „Mieszkania dla Seniorów” będą nestorzy z Płocka, którzy spełniają kilka warunków. Pierwszym z nich jest ten dochodowy. Jak usłyszeliśmy podczas konferencji, muszą się one mieścić w określonych granicach, różnych w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Drugi kluczowy warunek: wnioskodawcy nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu, którego wartość przewyższa wartość otrzymanego lokalu. 

- Seniorzy zakwalifikowani do programu otrzymają mieszkanie na wynajem – precyzował Piotr Dyśkiewicz, wiceprezydent Płocka. – Wynajem odbędzie się na czas nieograniczony – dodał.

Jak podkreślał prezydent Nowakowski, to innowacyjny program, którego koncepcja będzie jeszcze dopracowywana. Projekt trafi wkrótce pod głosowanie rajców miejskich. – O jej ostatecznym kształcie zadecydują miejscy radni – przekonywał prezydent Płocka.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, wnioski seniorów będą oceniane punktowo. O kolejności umieszczenia na liście najemców zadecydują np.:

  • rezygnacja z najmu lokalu będącego w zasobie mieszkaniowym lub w innym zasobie miasta Płocka, co do którego miasto ma prawo wskazywać najemcę,
  • zamieszkiwanie w lokalu usytuowanym w budynku lub jego części objętych ostatecznym nakazem opróżnienia wydanym przez organ nadzoru budowlanego lub przeznaczonych do rozbiórki albo remontu ze względu na planowane inwestycje miejskie lub inne potrzeby miasta (gdy obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego spoczywa na Gminie Miasto Płock),
  • brak możliwości wynajęcia dotychczas zajmowanego lokalu w zasobie mieszkaniowym z uwagi na przekroczenie dochodów uprawniających do jego wynajęcia,
  • oczekiwanie od co najmniej 3 lat na wynajęcie lokalu z mieszkaniowego zasobu,
  • zamieszkiwanie od co najmniej 5 lat w granicach administracyjnych Płocka z zamiarem stałego pobytu,
  • działalność w organizacjach pożytku publicznego,
  • niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub w stopniu znacznym.

Na użytek programu zrealizowana zostanie inwestycja przy ul. Sienkiewicza 21. Powstanie tam trzykondygnacyjny budynek, który pomieści 28 mieszkań jedno- i dwupokojowych z dwiema klatkami schodowymi. Wejście do budynku będzie możliwe zarówno od ulicy, jak i podwórka. Mieszkania dla seniorów będą przygotowane „pod klucz”. 

Poza lokalami mieszkalnymi powstanie też 17 miejsc parkingowych, będzie altanka ogrodowa, a do dyspozycji seniorów oddane zostaną chociażby plac postojowy dla rowerów, ławki parkowe, stoły do gry w szachy, a także siłownia pod chmurką. Będzie też świetlica, powstaną windy i zamontowane elementy architektury ułatwiające codzienność seniorom. Wszystko po to, by nowi mieszkańcy mieli zapewnione doskonałe warunki do życia i integracji.

W czwartek, 15 grudnia, podpisano umowę pomiędzy spółką Inwestycje Miejskie a wykonawcą. Budynek na pierwsze „Mieszkania dla Seniorów” ma być gotowy w IV kwartale 2024 roku.

Koszt inwestycji to prawie 10 mln zł, na którą pozyskano dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy