Reklama

W Miszewie będą kręcić sceny do filmu

Opublikowano:
Autor:

W Miszewie będą kręcić sceny do filmu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszył kolejny już plener fotograficzny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w podpłockim Nowym Miszewie. W zeszłym roku główną atrakcją była rekonstrukcja bitwy pod Arnhem, w tym m.in. sesja ślubna pary, która poznała się na terapii zajęciowej w „pałacu”, a także kręcenie scen do filmu dokumentalnego o czołowym przedstawicielu polskiego art brut.

Ruszył kolejny już plener fotograficzny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w podpłockim Nowym Miszewie. W zeszłym roku główną atrakcją była rekonstrukcja bitwy pod Arnhem, w tym m.in. sesja ślubna pary, która poznała się na terapii zajęciowej w „pałacu”, a także kręcenie scen do filmu dokumentalnego o czołowym przedstawicielu polskiego art brut.

Rekonstrukcja potyczki oddziałów Waffen SS ze spadochroniarzami Sosabowskiego była główną atrakcją ubiegłorocznego pleneru w DPS „”Nad Jarem” w Nowym Miszewie. Wtedy to mieszkańcy DPS, a także fotografowie z Płocka, m.in. z naszego portalu, z zapałem fotografowali starcie żołnierzy, efekty tych wysiłków można było oglądać podczas wernisażu, a także w galerii na naszym portalu.

Przed dwoma dniami rozpoczął się tegoroczny plener fotograficzny, który potrwa do 28 sierpnia i zapowiada się równie ciekawie. W tym roku - jak zapowiada Marek Konarski, który założył i prowadzi w ramach warsztatów zajęciowych pracownię fotograficzną w DPS-ie- osoby niepełnosprawne - mieszkańcy DPS, uczestnicy warsztatów oraz artyści wizytujący z Mieczysławem Cybulskim, prezesem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Małgorzatą Dołowską, szefową Fundacji „Fotografia dla Przyszłości”na czele będą obserwować okolice przez swoje kamery. Pojawią się również inni fotograficy m.in. Adek Jasiński, Piotr Hejke oraz dziennikarz Michał Olszański.

- Poza prezentacjami autorskimi będzie mnóstwo atrakcji dla fotografujących: pojawi się na specjalnej sesji prawdziwa para młoda - niezwykła para , która poznała się na warsztatach terapii zajęciowej i bierze ślub w sobotę - zapowiada Marek Konarski. - Renata i Piotrek będą fotografowani na schodach miszewskiego „Pałacu” (tak miejscowi nazywają dworek, w którym mieści się część DPS-u). W XIX wiecznym spichlerzu będzie część studyjna zdjęć. Tylu fotografów na ślubie mają tylko celebryci!

Poza tym zaplanowano fotografowanie Płocka i wizyta w SPA Hotelu „Czardasz”,, a także wykonywanie kart wigilijnych dla warszawskiej Fundacji „Awangarda” z udziałem szefowej fundacji Margaret Samborsky i główną menadżerką Joanną Vidler.

Jak informują organizatorzy, podczas pleneru rozpoczną się również zdjęcia do filmu dokumentalnego o Tadeuszu Głowali- artyście z DPS „Nad Jarem”, czołowym przedstawicielu nurtu art brut w Polsce. Producentem dokumentu jest „Anima Films”, reżyserem Ireneusz Bukowski. Premierę filmu zaplanowano podczas „AUTfestiwalu 2013” 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych o twórcach „samorodnych” w Poznaniu.

Plener zakończy się zaplanowanym na wtorek 27 sierpnia wernisażem wystawy prac. Wystąpi na nim Shari Delva - niezwykła wokalistka, Miss Bahamów i Miss Supranational. Zagra też w rytmie bluesowym Mariusz Smoluch – wirtuoz gitary i harmonijki ustnej.

Koordynatorem pleneru i kuratorem wystawy poplenerowej jest Marek Konarski Artysta Fotograf Rzeczypospolitej Polskiej, organizatorami pleneru - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi „Razem Lepiej” , Dom Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy DPS „Nad Jarem”.

Art brut (‘sztuka marginesu’), określana też takimi pojęciami jak „outsider art”, "visionary art", "sztuka naiwna, sztuka surowa", "self-taught art" - to sztuka „ z głębi trzewi” - tworzona nieprofesjonalnie przez osoby dotknięte chorobą psychiczną, umysłowym upośledzeniem oraz przez szeroko rozumianych prymitywistów jako twórców bez wykształcenia artystycznego albo w ogóle niewykształconych, często mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy tematykę i warsztat odnajdują we własnym wnętrzu. Płock, głównie za sprawą Beaty Jaszczak, prezeski Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego Oto Ja i zainicjowanym przez nią projektom w podpłockich Domach Opieki Społecznej, stał się zagłębiem sztuki artbrutowej w Polsce.

Czytaj też:


Więcej zdjęć z rekonstrukcji bitwy pod Arnhem zobacz w naszej galerii:  

Fot. Marek Konarski, zdjęcia plenerowe wykonane przez uczestników z Miszewa: Ewy Głoskowskiej i Krzysztofa Paula; zdjęcia z ub. roku - Tomasz Miecznik/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE