reklama
reklama

Ubóstwo energetyczne płocczan. Ratusz chce wiedzieć ilu mieszkańców nie stać na ogrzanie swojego domu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Ubóstwo energetyczne płocczan. Ratusz chce wiedzieć ilu mieszkańców nie stać na ogrzanie swojego domu - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościO ubóstwie energetycznym mówi się w Polsce od niedawna i nikt tak naprawdę nie wie ile wynosi. Władze miasta chcą wiedzieć ilu mieszkańców dotyczy problem z opłaceniem rachunków za ogrzewanie czy prąd.
reklama

Termin "ubóstwa energetycznego" używany jest od niedawna i dziś tak naprawdę nikt nie wie ilu osób dotyczy. Szacunki wskazują, że problem może dotyczyć 10% Polaków, a może i znacznie więcej. Co w ogóle oznacza ten termin? 

Polski Instytut Ekonomiczny rozróżnia 4 formy ubóstwa energetycznego:

  • ubóstwo opałowe (dochodowe) – to wysoki udział wydatków na energię w budżecie gospodarstwa domowego. W zależności od przyjętego progu (od 10 do 25 proc. budżetu) dotyka w Polsce od 16 do 30 proc. gospodarstw domowych.
  • ubóstwo strukturalne – dotyczy 8-12 proc. gospodarstw domowych, w których ubóstwo ekonomiczne jest pogłębione wysokimi wydatkami na energię. Spowodowane jest zarówno wysokimi wydatkami energetycznymi, jak i względnie niskimi dochodami.
  • ubóstwo komunalne – dotyczy 3-5 proc. gospodarstw domowych, które nie mogą zaspokoić swoich potrzeb energetycznych z powodu braku dostępu do odpowiedniej infrastruktury lub zamieszkiwania w budynku nieefektywnym energetycznie
  • ukryte ubóstwo energetyczne – dotyczy13-16 proc.. gospodarstw domowych, w których niskie wydatki na energię wynikają ze skrajnego ograniczania jej konsumpcji.

Rosnące koszty energii surowców energetycznych mogą spowodować, że ubóstwo energetyczne będzie dotyczycyć coraz większej liczby mieszkańców. Płocki ratusz chce wiedzieć dokładnie ilu. Urząd miasta ogłosił przetarg "Aktualizacja analizy ubóstwa energetycznego wraz z utworzeniem bazy dot. ubóstwa energetycznego na terenie Gminy – Miasto Płock". Analiza ma wskazać konkretne gospodarstwa domowe w Płocku, których dotyczy ubóstwo energetyczne. Ankiety ma wypełnić przynajmniej 15% płocczan. Prace zwieńczy raport, który wskaże nie tylko konkretne gospodarstwa, ale też:

reklama

  • Rekomendację działań mające na celu pomoc narażonym na ubóstwo energetyczne.
  • Aktualny stan i potrzeby energetyczne miasta.
  • Prognozę zmian potrzeb energetycznych i cen nośników energii i paliw.

Na wszystko wykonawca będzie mieć czas do 15 listopada. 

Do ratusza wpłynęły 2 oferty:

  • ATsys.pl Sp. z o.o. Sp.K., 40-030 Katowice, Lompy 7/3 - cena za całość 184 500.00 zł brutto
  • Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja Czupryn Paweł 43-450 Ustroń, Sikorskiego 10 - cena za całość 39 360.00 zł brutto

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama