Reklama

Reklama

Trwa budowa "Mieszkań dla seniora". Ratusz podał wstępne zasady najmu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Trwa budowa "Mieszkań dla seniora". Ratusz podał wstępne zasady najmu - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Takie rozwiązania stosują m.in. samorządy w Poznaniu czy Opolu. Na działce przy ul. Sienkiewicza, naprzeciwko więzienia, trwa budowa bloku. Mieszkania zostaną przydzielone płockim seniorom. Nabór wniosków może ruszyć za kilka tygodni, a władze miasta przedstawiły wstępne założenia.

Reklama

Przy Sienkiewicza 21 powstaje trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się 28 mieszkań jedno i dwupokojowych. Oprócz mieszkań będzie tu też świetlica czy ogródek, który będą mogli uprawiać najemcy. Budowa ma zakończyć się w sierpniu 2024 roku. 

Ratusz przygotowuje założenia programu, który w założeniu ma być zbliżony do "Mieszkań na start". To na razie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję na komisjach i w końcu sesji rady miasta. Władze zakładają podstawowe kryterium: przynajmniej jeden z najemców musi ukończyć 60. rok życia. Jest też kryterium dochodowe: 

  • w gospodarstwie jednoosobowym - od 150% do 400% kwoty najniższej emerytury brutto obowiązującej w dniu składania wniosku,
  • w gospodarstwie dwuosobowym - od 110% do 300% kwoty najniższej emerytury brutto obowiązującej w dniu składania wniosku,
  • w gospodarstwie liczącym trzy lub więcej osób - od 90% do 250% kwoty najniższej emerytury brutto obowiązującej w dniu składania wniosku.

Poza tym przygotowana jest lista kryteriów, które będą punktowane. Np. za rezygnację z najmu mieszkania komunalnego lub socjalnego jest 30 punktów, zamieszkawanie w mieszkaniu w budynku, który został przeznaczony do rozbiórki to kolejne 10 punktów, brak możliwości wynajmu mieszkania komunalnego ze względu na przekroczeniu limitu dochodów to 5 punktów, zaś oczekiwanie w kolejce przez 3 lata lub dłużej to również 5 punktów. Są też kryteria dotyczące niepełnosprawności (umiarkowana 5 punktów, znaczna 10 punktów) czy zamieszkanie w Płocku od conajmniej 5 lat (3 punkty). 

- Chcielibyśmy, żeby nabór został przeprowadzony w tym roku - mówi Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta ds. komunalnych. 

Dyśkiewicz zakłada, że wzór wniosku może być gotowy jeszcze w kwietniu 2023 roku i wtedy ruszyłby nabór. Wnioski byłyby przyjmowane do końca września, ostateczna lista najemców powstałaby w 2024 roku i jeszcze w przyszłym roku mogliby oni zasiedlić blok. Najemca zostałby zobowiązany do wpłaty 6-miesięcznej kaucji. 

- Przewidujemy, że czynsz będzie podobny jak w przypadku "Mieszkań na start" - mówi Joanna :ewandowska, kierownik Referatu Rozdysponowywania Nieruchomości w urzędzie miasta. 

Choć ostateczną kwotę czynszu poznamy dopiero po ukończeniu budynku. Inwestycja kosztuje blisko 10 mln złotych, miasto ma dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Miasto zakłada też, że w takim mieszkaniu mógłby mieszkań np. dziadek z wnuczkiem. Wystarczy, żeby jeden z najemców miał ukończone 60 lat. Co stanie się po śmierci dziadka? 

- Jeśli taka sytuacja wystąpi, będziemy podchodzić do niej indywidualnie - mówi Dyśkiewicz. 

Dziadek-słup?

Czy jest pole do nadużyć? Dziadek lub babcia wynejmuje mieszkanie w teorii, a w praktyce mieszka tam wnuczek lub ktoś inny. W ratuszu mówią, że mieszkańców traktują jak uczciwych ludzi, ale mieszkańcy budynku będą na biężąco weryfikowani. 

- Zakładam, że na etapie składania i weryfikacji wniosków będzie w stali uniknąć - mówi prezydent Andrzej Nowakowski. 

A skąd w ogóle pomysł na mieszkania dla seniorów? Struktura wiekowa miasta się zmienia - to fakt. Program ma to też pozwolić nieco "uporządkować" sytuację w mieszkniach komunalnych. 

- Są seniorzy, którzy mieszkają w mieszkaniach komunalnych. Kiedyś to była duża rodzina, a dziś to np. samotna osoba, a lokal jest za duży. Może skorzystać z rozwiążania "Mieszkania dla seniorów". Te osoby będą otrzymywać punkty. Jakie będzie zainteresowanie programem okaże się, kiedy uchwała zostanie przyjęta i rozpoczniemy nabór wniosków - tłumaczy Andrzej Nowakowski. 

- Kiedy rozpoczynaliśmy program "Mieszkania na start" też nie wiedzieliśmy jakie będzie zapotrzebowanie. Wnioski są składane, program cieszy się dużym zainteresowaniem. Doświadczenie innych miast wskazują, że jest taka potrzeba. Budynek będzie miał szczególne funkcje. Klatki schodowe będą szersze, będzie winda - osoba niepełnosprawna będzie mogła łatwo się przemieszczać. Będzie też świetlica integracyjna, gdzie będą mogły odbywać się spotkania integracyjne czy część ogródkowa. To ma być miejsce bardzo przyjazne i sprawiać, że ludzie nie będą samotni - argumentuje Dyśkiewicz. 

Jeśli program spotka się z dużym zainteresowaniem, prezydent nie wyklucza budowy kolejnych bloków. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy