Reklama

Szumne plany dla płockich instytucji, była nawet koncepcja. Co dalej?

Opublikowano:
Autor:

Szumne plany dla płockich instytucji, była nawet koncepcja. Co dalej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Był taki czas, kiedy rozgorzała dyskusja, co dalej z siedzibami płockich instytucji: Młodzieżowego Domu Kultury, Płockiej Galerii Sztuki i Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Jak wiadomo tylko ten ostatni doczekał się przeprowadzki do zaadaptowanego budynku szkoły, w którym pierwotnie, nim skorygowano plany, miał zostać ulokowany MDK po opuszczeniu siedziby przy ul. Tumskiej. Czy MDK i PGS czekają zmiany związane z ich lokalizacją?

Był taki czas, kiedy rozgorzała dyskusja, co dalej z siedzibami płockich instytucji: Młodzieżowego Domu Kultury, Płockiej Galerii Sztuki i Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Jak wiadomo tylko ten ostatni doczekał się przeprowadzki do zaadaptowanego budynku szkoły, w którym pierwotnie, nim skorygowano plany, miał zostać ulokowany MDK po opuszczeniu siedziby przy ul. Tumskiej. Czy MDK i PGS czekają zmiany związane z ich lokalizacją?

Obecnie POKiS już na dobre się "zadomowił" w przygotowanych pod ich potrzeby wnętrzach przy ul. Jakubowskiego, natomiast ich poprzedni sąsiad, czy Młodzieżowy Dom Kultury z siedzibą przy ul. Tumskiej 9, nadal czeka na podobną szansę. Wspominało się o remoncie pomieszczeń wcześniej zajmowanych przez POKiS, aby docelowo mógł je przejąć MDK, ale w budżecie na 2019 r. nie ma pieniędzy na taki cel. Szefowa MDK-u, Litosława Koper stara się jednak dalej o pomieszczenia po POKiS-ie. Pomysł ma, aby połączyć lokale, zagospodarować salę widowiskową, pomieszczenia administracyjne i starą Bileterię, powinien też powstać podjazd dla osób z niepełnosprawnością. Problem w tym, że w przypadku starej siedziby POKiS-u przy ul. Tumskiej 9a na remont musi wyrazić zgodę wspólnota mieszkaniowa, z kolei w przypadku siedziby MDK...

- Po prostu płacimy czynsz do MZGM-TBS - mówi Litosława Koper. - Dach jest naprawiony, okna wymienione, ale instalacje nadają się do wymiany.

Nie od niej też należy decyzja, czy ostatecznie dojdzie do remontu. - Jest szereg pism w sprawie remontu. Walczymy - dopowiada.

W budżecie na 2019 r. nie pojawiły się także fundusze na realizację nowej siedziby Płockiej Galerii Sztuki. Tu już nawet mogliśmy zobaczyć koncepcję wnętrza pod przyszłe wystawy, może nawet małą kawiarenkę. Co dalej?

[ZT]16689[/ZT]

Wygląda na to, że w tym temacie niewiele się zmieniło. A dodajmy, że koncepcję dla PGS, a właściwie na budynek przy ul. Sienkiewicza 51,  udostępniono we wrześniu 2017 r. W ogłoszonym przez płocki Ratusz konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przyszłej siedziby Płockiej Galerii Sztuki nikt nie zajął pierwszego miejsca, dlatego zdecydowano o stworzeniu projektu w oparciu o prace, które zajęły drugie miejsce, a także zalecenia pokonkursowe. Już wówczas Ratusz zamierzał bazować na środkach z Unii Europejskiej w wysokości 5 mln zł, przy czym całość miała kosztować niecałe 8 mln zł. Były nawet przymiarki do realizacji w 2019 lub 2020 r.

- Remont i adaptacja obydwóch obiektów - dla PGS i MDK - będzie bardzo kosztowna - przyznaje Hubert Woźniak z zespołu medialnego w płockim Ratuszu. - Na tyle może być droga, że nie chcemy obarczać nią wyłącznie budżetu miasta nadal i szukamy środków zewnętrznych. Nasze plany skrystalizują się, gdy pojawi się taka perspektywa.

Przypomnijmy, że w kolejce do przyszłej realizacji z zakresu kultury czeka także sala koncertowa. Jeśli dołożymy także inne zamierzenia, jak stadion czy pl. Obrońców Warszawy, lista jeszcze bardziej się wydłuża.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE