Reklama

Reklama

Szpital może zmienić właściciela. Zainteresowanie wyraża... Akademia Mazowiecka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Szpital może zmienić właściciela. Zainteresowanie wyraża... Akademia Mazowiecka - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy w Płocku będzie funkcjonował szpital kliniczny? Niewykluczone. Akademia Mazowiecka wyraża chęć zakupu Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w skład którego wchodzi m.in. szpital św. Trójcy. Ratusz przygotowuje wycenę, a prezydent Andrzej Nowakowski wskazuje, że to byłby duży krok w kierunku poprawy oferty opieki zdrowotnej dla płocczan i mieszkańców regionu.

Reklama

Akademia Mazowiecka od października będzie kształcić studentów na kierunku lekarskim. Trwają przygotowania do spełnienia wszystkich wymagań w tym zakresie. Co prawda posiadanie szpitala nie jest konieczne, ale właśnie z taką propozycją do miasta wystąpiła Akademia Mazowiecka. Uczelnia chce odkupić Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej od miasta, o czym na konferencji prasowej poinformował prezydent Andrzej Nowakowski. 

- Rektor Akademii Mazowieckiej kilka tygodni temu zwrócił się do mnie z prośbą o rozważenie możliwości zakupu Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej - poinformował prezydent Andrzej Nowakowski. - Rektor podkreśla, że zakup szpitala umożliwi studentom Akademii Mazowieckiej realizację zajęć kształtujących umiejętności praktycznych, a także zapewni wykształcenie właściwych absolwentów, lekarzy przygotowanych do pracy zawodowej. 

To na razie propozycja. Szpital św. Trójcy mógłby w takim przypadku zostać przekształcony ze szpitala powiatowego w szpital kliczny. 

- Dostrzegamy korzyści dla Akademii Mazowieckiej, ale dla mnie jako prezydenta jeszcze ważniejsze są korzyści dla mieszkańców Płocka. Oznaczałoby to w przyszłości dostęp do nowych, specjalistycznych procedur medycznych i napływ wysokowykwalifikowanych kadr akademickich, a także, wraz z kolejnymi rocznikami absolwentów, poprawę dostępności do opieki lekarskiej - wyliczał prezydent. 

W zamierzeniu płocczanie mieliby mieć dostęp do procedur i lekarzy, których muszą dziś szukać w Warszawie, Łodzi czy Bydgoszczy. 

Ile będzie kosztował szpital?

Prezydent przyznał, że rozważa sprzedaż PZOZ-u uczelni. Miasto wybrało w przetargu firmę, która ma wycenić wartość szpitala do końca marca 2023 roku. Miasto w ostatnich latach zainwestowało sporo w placówkę - sprzęt, remonty. Tanio nie będzie, a jak mówił prezydent Nowakowski - jeśli wycena będzie wskazywała na 200 mln złotych, to uczelnia będzie musiała zapłacić 200 mln złotych. 

- Mamy świadomość, że najważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Płocka - mówił Andrzej Nowakowski. - To początek procesu. Mamy pismo rektora, podjęliśmy działania i dziś informujemy o tym, na jakim etapie jesteśmy. Oczywiście może być tak, że Akademia Mazowiecka wycofa się i wtedy dalej będziemy dbać o bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców. 

Kwestia sprzedaży szpitala nie wstrzymuje inwestycji w szpital. W tym roku ma zostać przeprowadzony remont drugiego odcinka pediatrii, a w kolejnych latach rozbudowa placówki. 

- Jesteśmy pewnie jednym z niewielu szpitali, który jest niezadłużony. Nie ma żadnych kredytów, wszystkie niedociągnięcia finansowania z budżetu NFZ pokrywamy z budżetu miasta. To ewenement na skalę kraju - mówił Wojciech Ostrowski, skarbnik miasta. 

W grę wchodzi sprzedaż całości PZOZ-u, ze wszystkimi przychodniami i poradniami. Miasto chce, żeby wszystkie punkty funkcjowały nadal. 

- Zakładamy, że przy umowie sprzedaży będą zapisy mówiące o zabezpieczeniu się z punktu widzenia istnienia szpitala i jego rozwoju. Jeśli by do tego doszło, to zakładamy że przez najbliższe lata będzie go wspierać, a także współnadzorować. Zabezpieczymy się na pewno co do prawa pierwokupu, gdyby były jakieś dziwne pomysły ze strony uczelni, czego nie podejrzewamy - wyjaśniał skarbnik. 

Prezydent zapewniał, że w przypadku sprzedaży szpitala miasto wciąż będzie mogło w formie dotacji wspierać szpital - na zakup sprzętu czy remonty. 

- Jest to możliwe. Jeśli dojdzie do sprzedaży spółki, będziemy chcieli wspierać szpital, zachowując możliwości nadzoru nad funkcjonowaniem spółki w zakresie, na jaki umówimy się z Akademią Mazowiecką - mówił Nowakowski. 

Niewykluczone, że szpital kliniczny mógłby nie tylko rozwijać istniejące oddziały, ale także uruchamiać nowe. Skarbnik wskazywał, że roczne funkcjonowanie szpitala to 60-70 mln złotych, co zabezpiecza kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Do sprzedaży spółki będzie potrzebna zgoda radnych. Temat zapewne pojawi się na sesji w najbliższych miesiącach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy