Gatunek, o którym mowa, to wtyk amerykański, inwazyjny gatunek szkodnika, który do Włoch, transportem morskim, przedostał się najprawdopodobniej w 1999 roku. Od 2007 roku obserwowany jest regularnie także w Polsce.
Wtyk amerykański to pluskwiak, którego naturalnym miejscem bytowania są m.in. Meksyk, Kanada i USA. W naszym kraju zaobserwowano go po raz pierwszy we Wrocławiu i w Miechowie. Obecnie wtyka amerykańskiego można spotkać na terenie całej Polski. Występuje zarówno w Bieszczadach, Sudetach czy nawet u brzegów Bałtyku.
Występuje w Płocku! Czy jest się czego bać?
Pluskwiak ten coraz częściej spotykany jest także w Płocku, a pytania o potencjalne zagrożenia coraz częściej trafiają są do miejskiego ogrodu zoologicznego. Jeśli wierzyć plotkom: kontakt z wtykiem amerykańskim nie należy do przyjemnych - owad ten ma bowiem boleśnie kąsać.
Jak przekonują w płockim ZOO - to bzdura.
- Ostatnio często zadajecie nam pytanie o pewien gatunek owada, który nagminnie wkrada się teraz do środka ludzkich siedzib. Zwierzę to nie jest dla nas niebezpieczne, nie gryzie, a w naszym domu chce jedynie przetrwać zimę.
- tłumaczą w płockim ZOO.
Nie oznacza to jednak, że jego obecność jest korzystna - wręcz przeciwnie
- Ma znaczenie dla naszego środowiska! Jest szkodnikiem sosen, wypija soki z ich igieł i szyszek, co prowadzi nawet do uschnięcia drzewa! Tak, jak niegdyś w przypadku stonki ziemniaczanej, nie jest to dla nas miły gość zza granicy!
- przekonują w miejskim ogrodzie zoologicznym.
Wtyk amerykański osiąga wielkość około 1,5-2 cm. Charakteryzuje się ciemną lub czarną głową i brązowym tłokiem. Na jego części znajdują się charakterystyczne żółte plamki. Na udach wtyka amerykańskiego znajdują się widoczne kolce. Można też je rozpoznać po charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.