To wystawa jedyna w swoim rodzaju - dosłownie, jest bowiem unikatem w skali kraju.
- Mamy do czynienia z perełką na muzealnej mapie Mazowsza – mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego podczas otwarcia. - Na budowę tego miejsca przeznaczono w sumie 32 mln zł z budżetu Mazowsza i ze środków Unii Europejskiej. To dobrze wydane środki. Art déco to coś, co przyciąga wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy – tłumaczył.
W płockim muzeum przypominają, że wystawa dedykowana jest pamięci prof. Ireny Huml – wybitnej polskiej historyczki sztuki, która wspierała ideę wystawy art déco w Płocku. Ekspozycję można oglądać w historycznym sercu miasta, przy ul. Kolegialnej 6, w zabytkowej kamienicy - wyremontowanej i zaadaptowanej właśnie w tym celu.
- Ekspozycja liczy w tym momencie ok. 1,8 tys. obiektów – wyliczał Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. - Udało się nam pozyskać wspaniałe komplety mebli, ceramikę, rzemiosło artystyczne oraz naszą perłę, „Martwą naturę” Tamary Łempickiej. Koncentruje się na przejawach polskiego art déco, ale uwzględnia też europejskie i światowe przykłady – mówił.
Wystawa zajmuje kilka poziomów. Na parterze kamienicy zwiedzających wita „miasto nocą”. Jest kino Odeon, witryny sklepowe i oryginalne auto z epoki – krwistoczerwony Jowett z 1926 roku, którego sponsorem był PKN Orlen. To właśnie ten kabriolet umieszczono w centralnym punkcie muzeum na specjalnej, okrągłej platformie.
A we wnętrzach? W niemieckim, francuskim i polskim prezentowane są meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba. W zaaranżowanym domu mody podziwiać można kolekcję strojów, w sklepie jubilerskim – biżuterię, m.in. puderniczkę Tiffany’ego i kolczyki w etui Cartiera. W gabinecie prezesa banku – kolekcję papierów wartościowych i numizmatów.
Ekspozycję pierwszego piętra otwiera aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku, a w części poświęconej malarstwu portrety autorstwa awangardowych polskich artystów. Perłą kolekcji jest dar od PKN Orlen – „Martwa natura” Tamary Łempickiej, ikony minionych lat 20. i 30. XX w. światowego formatu, której malarstwo jest kwintesencją stylu art déco.
Zobaczcie zdjęcia autorstwa Emila Grochowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.