Reklama

Reklama

S10 to bardzo odległa perspektywa. Kiedy nastąpi realizacja i którędy droga będzie przebiegać?

Opublikowano: wt, 10 sie 2021 17:55
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji spotkania

S10 to bardzo odległa perspektywa. Kiedy nastąpi realizacja i którędy droga będzie przebiegać? - Zdjęcie główne

foto kadr z transmisji spotkania

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock potrzebuje drogi ekspresowej S10 jak ryba potrzebuje wody. Niestety, te plany pozostają wciąż bardzo odległe, choć finansowanie jest już zapewnione. Złudzeń jednak nie ma - droga ekspresowa do Warszawy powstanie nie wcześniej niż w 2030 roku.

Reklama

Po raz trzeci zebrał się sejmowy zespół ds. budowy drogi ekspresowej S10, która ma połączyć obwodnicę Warszawy z Płockiem, Toruniem, Bydgoszczą, Piłą i Szczeciniem. Premier Mateusz Morawiecki dzień wcześniej ogłosił zamierzenia Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Rząd chce na to przeznaczyć 290 miliardów złotych, a S10 znalazła się na liście projektów, choć priorytetem nie jest. 

Z perspektywy Płocka kluczowy jest fragment od granic miasta do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, ale trasa jest podzielona na wiele mniejszych odcinków. Niektóre będą realizowane wcześniej, inne później. Arkadiusz Iwaniak, poseł Lewicy i przewodniczący komisji, dopytywał kiedy można spodziewać się realizacji tego płockiego, a także w jakiej odległości od Płocka przebiegać będzie trasa. 

- Kiedy możemy się tego spodziewać? - pytał Arkadiusz Iwaniak. - Który wariant, jeśli chodzi o Płock, może być wybrany?

Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Austrad wskazywał, że przy wyborze wariantu brane są pod uwagę czynniki: ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. 

- Mieliśmy cykl spotkań z samorządowami. 25 stycznia mieliśmy spotkanie, na które zaprosiliśmy wszystkich włodarzy i przekazaliśmy naszą uproszczoną wersją Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Mieliśmy 4 warianty - mówił Żuchowski. - Na ten moment, bo wyniki poznamy kiedy projektanci narysują konkretne kreski przez konkretne tereny, S10 jest oddalona o ok. 10 km od granic administracyjnych Płocka. Zależy nam, żeby ten wariant uzyskał aprobatę żeby za 2 lata wiedzieć, przez które tereny droga mogłaby przejść. Nie wiemy czy finalnie "eska" będzie 10, 12 czy 15 km od Płocka. Chcemy, żeby miała odpowiednią komunikację z Płockiem. 

Czytaj więcej: Termin realizacji drogi ekspresowej S10? - Rzeźbimy w powietrzu

STEŚ miało zawierać także rozbudowę drogi krajowej nr 10 do odpowiednich paramentrów. Żuchowski wskazywał też, że GDDKiA chce unikać wysiedleń, a także unikać terenów ważnych przyrodniczo, historycznie czy bagiennych.  

W kwestii terminu dobrych informacji jednak nie ma. Tomasz Żuchowski wskazywał, że cały kraj jest w stanie wybudować rocznie ok. 400 km dróg.

- Jeśli ogłosilibyśmy postępowanie przetargowe na projekt i budowę w 2027 roku, to wykorzystamy czas maksymalnie. W 2028 roku moglibyśmy fizycznie rozpocząc budowę. Kluczowe będzie uzyskanie decyzji środowiskowej. Decyzje środowiskowe są dziś piętą achillesową inwestycji. Nieważne kto by rządził - mówił dyrektor GDDKiA. 

Tomasz Żuchowski wskazywał, że cały kraj jest w stanie wybudować rocznie ok. 400 km dróg. Całą droga ekspresowa S10 ma kosztować ok. 23-26 mld złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  wkurzona

  A Pani Gapińska jak zwykle szuka podpowiedzi w tel. Zastanawia sie jakie zrobic sobie zdjęcie. Żenada. Poseł ktora nic nie zrobiła.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Obserwator

  Gadu, gadu i czas leci! Dziwię się, że o tym dyskutują osoby u których wyraźnie widać brak znajomości uwarunkowań i potrzeb Płocka! Bo jakie warunki funkcjonowania dla Płocka stworzy droga kilkanaście kilometrów na północ za Orlenem i biegnąca z Włocławka do Naruszewa? Jakie ??? Czy ktoś to przemyślał ???

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Czarodziej

  Tusk zabierze niemcom i da na s 10.

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -6

  ech

  Od lat mamy słabą drużynę parlamentarzystów (z każdej opcji politycznej). A tak na prawdę to nam ta s10 jest średnio potrzebna. W pierwszej kolejności do zrobienia to wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto, dwupasówka do Słupna, linia kolejowa itp...

  • 2 miesiące temu | ocena +14 / -2

   S10 jest najważniejsza

   Parlametarzystów mamy wyjątkowo słabych to fakt, czy to PO, PiS czy inne. Na takich spotkaniach wszyscy razem powinni walczyć o Płock. S10 jest bardzo potrzebna, najważniejsze dla Płocka. Niedługo większość ludzi z Plocka będzie jeździć do pracy do Warszawy, musimy mieć sprawny dojazd. Kolei w Płocku nigdy nie będzie chyba, że CPK ale to mało prawdopodobne. Wstyd, że nasi posłowie nie potrafią razem się zjednoczyć w tej sprawie.

   • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    ocena

    To, że mamy słabeuszy to prawda! Natomiast S-10 wg koncepcji GDDKiA to absurd z punktu patrzenia płocczan!

   • 2 miesiące temu | ocena +6 / -9

    ech

    S10 praktycznie nic nie da jeżeli chodzi o dojazd od wawy. Do Płońska jest 50km, z tego 30-35 będzie S10. Ile minut szybciej do wawy? 10-15? Na co dzień tysiące ludzi nie zmaga się z dojazdem do stolicy tylko z powrotami z pracy przez miasto.

    • 2 miesiące temu | ocena +13 / -3

     S10 najważniejsza

     Ale będą się zmagać bo Płock wyludnia się i nie ma nowych inwestycji biznesu. Ludzie będą jeździć pod i do Wawy bo tu nie będzie rynku pracy. Aktualne problemy o których piszesz to tematy lokalne na teraz jak obwodnica 2+2 i wydłużenia Wyszogrodzkiej które faltycznie również są potrzebne.

     • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

      Plocensis

      Byłoby taniej, gdyby GDDKiA i PKP połączyły siły i razem równolegle zbudowały tory i drogę s10. Ale po co myśleć. A i jeszcze jedno dyrektor GDDKiA wspominał coś o czynnikach ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Żaden z nich nie zostanie zachowany przy ostatniej zaproponowanej opcji przebiegu s10 przez dyrektora GDDKiA. Przecież przy Wiśle na odcinku Płock- Włocławek cały Park nad skrwą się zniszczy. Dlaczego ta trasa na odcinku Płock - Toruń nie może bezpośrednio po trasie wojewódzkiej przebiegać aż do Lipna! Odpowiedzcie sobie sami. Pan dyrektor GDDKiA lobbuje. On wie jak wyglądają te tereny. Są one pełne lasów i zwierzyny. Lepiej zniszczyć bo musi we Włocławku most powstać. Szkoda tylko że kosztem Płocka i środkowiska oraz ludności lokalnej. Ta trasa musi zmienić przebieg. Ostatni pomysł GDDKiA jest to absurd.

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -7

  🦆Wioletka🦆

  W 2023 r. będą wybierać wariant, na razie w kasie pusto, a musi starczyć na premie, które im się po prostu należą. A w sumie po co wam S10, nie wystarczą wam: polskie elektryczne samochody, promy stępkowe, mieszkania + po 2500zł za m2, nowy blok węglowy w elektrowni Ostrołęka, itd.. Tyle wam naobiecywali a wam ciągle mało

 • 2 miesiące temu | ocena +18 / -1

  Pracusie

  Pracowity ten Zespół poselski - trzy spotkania w trzy lata. I coraz bardziej odległa budowa S10. Może już lepiej nie spotykajcie się więcej. Pusty piar.

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -5

  Józef Szwejk

  to wszystko to bezsensowne klapanie jęzorem - iwaniak to akurat może żonę pytać, gdzie była w zeszły weekend, a nie udawać zainteresowanego, jako że opublikowano SZCZEGÓŁOWĄ listę dróg, które zostaną zbudowane/przebudowane/poszerzone do 2030 roku. Tam nigdzie nie ma Płocka, ani DK10 bliżej niż 40 km od Płocka

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -6

  My -

  chrabąszcz majowy, zimorodek zwyczajny i grzebiuszka ziemna NIE zgadzamy się na jakąkolwiek drogę. WON stąd!!!