Wprowadzenie opłat za parking przy szpitalu miało ułatwić pacjentom i pracownikom znalezienie miejsca, z czym dotychczas były problemy. Ze względu na usytowanie placówki, dostępnych miejsc parkingowych było znacznie mniej, niż chętnych.
- Dopóki nie wprowadziliśmy płatnego parkingu, w pobliżu szpitala parkowały również osoby "z zewnątrz", np. studenci czy pracownicy pobliskiej Akademii Mazowieckiej, albo mieszkańcy osiedla. Zostawiali samochody na całe dnie, co blokowało miejsca dla pacjentów. Przez ogromną ilość zaparkowanych aut, problemy z dojazdem bezpośrednio pod szpital miały nawet karetki pogotowia - tłumaczy Patrycja Kuźniak-Łakomska, specjalistka ds komunikacji społecznej w PZOZ.
Rozwiązanie nie spodobało się jednak politykom z płockiego klubu PiS. Dostrzegli oni problemy z działaniem parkomatu, wysokimi opłatami za postój już od pierwszej minuty oraz niewystarczającą liczbą tzw. "kopert" czyli miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich
- Sprawa diabelsko drogiego parkingu przed szpitalem św. Trójcy w Płocku i braku poszanowania osób niepełnosprawnych przez Prezydenta Płocka i Zarząd Spółki PZOZ ma swój dalszy bieg, tym razem u Rzecznika Praw Obywatelskich na moją interwencję - poinformowała 12 listopada na swoim Facebooku Wioletta Kulpa, posłanka na sejm z ramienia PiS.
Udostępniła również pismo, które RPO skierował do prezesa PZOZ. Z dokumentu dowiadujemy się, że uwagę rzecznika przykuły dwie kwestie: niewystarczająca liczba miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami oraz odmienne zasady obowiązujące szpital św. Trójcy oraz przychodnię na ul. Miodowej, która także należy do Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
- Proszę o poinformowanie, ile miejsc parkingowych ogółem zostało wyznaczonych na parkingu i jaki procent z nich stanowią miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz wskazanie, z jakich względów zdecydowano się na rozróżnienie sytuacji pacjentów korzystających z przychodni od sytuacji pacjentów korzystających ze Szpitala Miejskiego - pisze dyrektor zespołu do spraw równego traktowania, Magdalena Kuruś.
Co na to PZOZ?
O stanowisko zapytaliśmy również w szpitalu św. Trójcy.
- Po wprowadzeniu opłat pacjenci generalnie nie mają problemów ze znalezieniem miejsca i nie są zmuszeni do parkowania niezgodnego z obowiązującą organizacją ruchu na ul. Zacisze. Natomiast pacjenci niepełnosprawni mają do dyspozycji 2 bezpłatne miejsca na parkingu PZOZ przy ulicy Zacisze i 3 publiczne miejsca przy poradniach od ulicy Kościuszki - przekazała nam specjalistka ds. komunikacji społecznej w szpitalu św. Trójcy.
Za rozróżnienie sytuacji odpowiada zaś specyfika miejsca, w którym znajduje się szpital. Jako iż mieści się on w okolicy Starego Miasta, ilość miejsc jest znacznie bardziej ograniczona i powoduje nie tylko problemy, ale tak jak w przypadku zablokowanego dojazdu dla karetek, nawet zagrożenie zdrowia i życia pacjentów.
Spółka odniosła się również do problemów, które miały występować z parkomatem oraz nakładanych w tym wypadku kar za nieopłacony postój.
- Cały czas monitorujemy sytuację i egzekwujemy od podmiotu będącego operatorem parkingu, aby nie wykorzystywał np. awarii parkometru do nakładania opłat karnych. W przypadku indywidualnych spraw, gdzie osoba ukarana opłatą karną uważa, że zostały złamane obowiązujące zasady, ma oczywiście prawo do dochodzenia swoich praw - kontynuuje.
Zapytaliśmy także o kwestię wprowadzenia darmowego okresu parkowania, chociażby przez pierwszą godzinę, o co wnioskowali m.in. płoccy politycy.
- Ta prośba została już przekazana. Dziś nie mamy jeszcze odpowiedzi, ale temat został już poruszony zarówno ze spółką zewnętrzną, jak i zarządem PZOZ. Kiedy tylko zapadnie decyzja, poinformujemy o ustaleniach - dodaje Patrycja Kuźniak-Łakomska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.