reklama
reklama

Miasto przymierza się, znów, do rewitalizacji placu Obrońców Warszawy. Póki co kilkadziesiąt drzew do wycinki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Burzyńska

Miasto przymierza się, znów, do rewitalizacji placu Obrońców Warszawy. Póki co kilkadziesiąt drzew do wycinki - Zdjęcie główne

foto Karolina Burzyńska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBlisko 10 lat temu Urząd Miasta Płocka ogłosił już konkurs na rewitalizację placu Obrońców Warszawy, ale poza koncepcją do niczego niedoszło. Pomysł wraca, zakończenie prac koncepcyjnych ma nastąpić na przełomie 2024 i 2025 roku. Póki co wiadomo, że trzeba wyciąć 25 drzew. Prace ruszają lada chwila.
reklama

Od wielu lat o placu Obrońców Warszawy nie można powiedzieć, że jest wizytówką miasta. Plac, na którym jest pomnik Józefa Piłsudskiego jest, krótko mówiąc, zaniedbany. Miasto przymierzało się do rewitalizacji już w 2015 roku, ogłoszono nawet konkurs na prace koncepcyjne, ale do niczego nie doszło. 

Po blisko 10 latach pomysł wraca. Ratusz poinformował, że trwa przygotowanie koncepcji, które ma zakończyć się za kilka tygodni.

- Ma być zachowany i uzupełniony szpaler drzew po obu stronach placu oraz opracowana nowa aranżacja jego środkowej części. Wyeksponowany zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, a w centrum placu wprowadzone będą nowe rabaty oraz elementy wodne - przekazał ratusz. 

reklama

Swoim torem idzie przygotowanie zieleni. Na terenie placu Obrońców Warszawy rośnie 109 drzew. Firma Landgreen Architektura Kamil Ląd z Poznania, która przeprowadziła pomiary w 2023 roku, zaleciła pielęgnację i rekomendację 72.

- Przeprowadzili ją dendrolog i arborysta ze spółki Akard ze Szczecina. Prace terenowe odbyły się w czerwcu 2024 roku. Wtedy wykonana została dokumentacja zdjęciowa, pomiary dendrometryczne oraz badania instrumentalne tomografem sonicznym (akustycznym). Zbadano stopień zagęszczenia gleby i pobrano jej próbki, aby sprawdzić skład chemiczny. Na tej podstawie powstało dwutomowe opracowanie, w którym zawarta została odrębna ekspertyza każdego drzewa, wnioski i zalecenia -informuje ratusz.

reklama

Nie ma dobrych informacji.

Drzewa do wycinki

Okazało się, że ogólny stan większości drzew jest zły. Stopień wypróchnienia niektórych drzew sięga 80 proc., niektóre wręcz zamierają. Pocylone drzewa mogą zagrażać ludziom i parkującym tam samochodom. 

- Na stan drzew na placu Obrońców Warszawy negatywnie wpływa gleba. Jest mocna zbita, głównie w obrębie dwóch alei kasztanowców, co utrudnia dostęp wody i powietrza do brył korzeniowych, powodując wypiętrzanie i niszczenie korzeni oraz obumieranie wierzchołków koron drzew. W glebie znajduje się rumosz ceglany z rozbiórki cerkwi w 1929 r., dlatego przed wykonaniem nowych nasadzeń podłoże zostanie wymienione - zapewnia ratusz.

reklama

Za kilka dni pod topór pójdzie 25 drzew - w większości kasztanowce, ale też 2 klony pospolite i jesion wyniosły. Teren zostanie wygrodzony w środę 20 listopada, prace wycinkowe zaplanowano na sobotę 23 listopada. Ratusz apeluje o nieparkowanie samochodów przy placu Obrońców Warszawy.

Niewykluczone, że to nie koniec. Interwencji może wymagać 17 kolejnych drzew. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama