Reklama

Ruszyła budowa sanktuarium [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła budowa sanktuarium [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po latach oczekiwania ruszyła budowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na płockiej starówce. Wieża nowej świątyni ma nawiązywać do kształtu wieży Małachowianki.

Po latach oczekiwania ruszyła budowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na płockiej starówce. Wieża nowej świątyni ma nawiązywać do kształtu wieży Małachowianki.

sanktuarium Bożego Miłosierdzia na płockiej starówce to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Płocku - szacuje się, że rokrocznie pielgrzymuje tu ok. 200 tysięcy pielgrzymów z Polski i świata, a ta liczba ciągle się zwiększa. W wakacje nie ma właściwie dnia, by na Stary Rynek nie ciągnęły grupy wiernych. Dlatego decyzję o rozbudowie sanktuarium z niewielkiej kapliczki przy Starym Rynku i niewiele większego muzeum upamiętniającego pierwsze objawienia Pana Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej podjęto już kilka ładnych lat temu. W latach 2007-2008 przeprowadzono badania architektoniczne i archeologiczne, a kamień węgielny z Kalwarii w Jerozolimie pod budowę świątyni poświęcił w 2009 r. biskup płocki Piotr Libera.

Na rozpoczęcie prac przyszło nam jednak czekać wiele lat. Przygotowania do budowy zajęły mnóstwo czasu, w międzyczasie zmieniano koncepcję, dokonywano żmudnych ustaleń z władzami kościelnymi, zakonnymi, miejskimi, a także z sąsiadującą Małachowianką. Cały czas siostry Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zbierały też pieniądze od ofiarodawców (budowa, przynajmniej na razie, nie jest dofinansowywana ani z pieniędzy miejskich, ani z unijnych). Wreszcie udało się zakończyć ten etap i właśnie wbito pierwsze łopaty na działce od strony Piekarskiej.

Twórcą koncepcji rozbudowy sanktuarium jest architekt Jacek Jaśkowiec z Ciechanowa. Jak już pisaliśmy, według jego projektu, do budowy nowego kościoła prawdopodobnie zostanie użyta cegła rwana o odcieniu zbliżonym do koloru gliny i o naturalnej, chropowatej powierzchni. Sanktuarium zaprojektowano z wysoką wieżą, przeszkloną od strony Starego Rynku i podświetlana nocą. Na jej szczycie będzie dzwonnica, pod względem wysokości i kształtu zbliżona do wieży pobliskiej Małachowianki. Do świątyni będą prowadziły dwa główne wejścia, oba od strony Starego Rynku (od Piekarskiej nie będzie żadnych drzwi, ale ta część kościoła również ma być efektowna, m.in. dzięki zdobionej okrągłej elewacji sufitu prezbiterium). Jedno wejście, znajdujące się w miejscu istniejącego, będzie prowadziło przez kaplicę objawienia, w której zmieści się ok. 120 osób. Drugie, bezpośrednio do kościoła, powstanie od strony przyszłego dziedzińca. Z kaplicy będzie można wejść przez kruchtę do świątyni lub zejść do piwnicy, gdzie będzie się mieścić muzeum świętej Faustyny (zdecydowano się na zostawienie tylko pomieszczenia piekarni wraz z dużym piecem, przy którym pracowała święta zakonnica, reszta dawnego muzeum zostanie wyburzona).

Poznaliśmy już także wstępne plany dotyczące wnętrza świątyni. Jak mówił nam dziś Jacek Jaśkowiec, ma być ono utrzymane w tradycyjnym stylu. Nad detalami, czyli m.in. ołtarzem głównym, malowidłami ściennymi, witrażami będą pracować poszczególni artyści. - Zaprojektowane są już m.in. gzymsy, posadzka, wstępna konstrukcja ołtarza, a także meble - zdradza architekt. - To, jak ostatecznie będzie wyglądał ołtarz, będzie zależało od wizji artysty. Nawet jeśli będzie chciał wykonać bardzo rozbudowany ołtarz, jest miejsce, by go tam osadzić.  Oczywiście wystrój świątyni artyści malarze i rzeźbiarze będą oczywiście konsultować z księżmi i siostrami.

Do ołtarza będą prowadziły tradycyjnie cztery stopnie, najniższy ma być odpowiednio poszerzony. Architekt zapowiada, że wszystko zostanie tak pomyślane, by świątyni można było odprawiać również tradycyjną mszę.

Od poniedziałku, po długim weekendzie, prace zaczną się na dobre, potrwają prawdopodobnie do połowy listopada. Wszyscy liczą, że do końca roku uda się wybudować piwnice i pierwszy strop, czyli do poziomu zero, a także wzmocnić staromiejskie kamienice przylegające do sanktuarium przez tzw. podbijanie fundamentów.  Rozpoczęcie budowy i związany z tym sygnał, że coś się w tym miejscu wreszcie dzieje, może przyczynić się do większej szczodrości sponsorów i ofiarodawców.  Wtedy być może uda się na wiosnę ruszyć z dalszymi pracami. Zakończenie całości będzie zależało oczywiście od finansów.

Teren za obecnym sanktuarium, fot. Portal Płock; Wizualizacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, widok od Piekarskiej, mniej więcej z miejsca, w którym ustawiono pomnik Bolesława Krzywoustego; architekt Jacek Jaśkowiec, źródło plock.faustyna.pl

 


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to miejsce pierwszych objawień Pana Jezusa Miłosiernego, który 22 lutego 1931 r. ukazał się Faustynie Kowalskiej i nakazał jej wymalować obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, obecnie jeden z najsłynniejszych wizerunków Chrystusa na świecie. 30 kwietnia 2000r. w dniu kanonizacji siostry Faustyny ówczesny ordynariusz diecezji płockiej biskup Stanisław Wielgus podniósł kaplicę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE