Od wielu lat w Płocku mówi się o poszerzeniu ulicy Wyszogrodzkiej do 2 pasów w jedną stronę, co znacznie upłynniłoby ruch, czy uzbrojeniu terenów na Trzepowie, tzw. Nowej Przemysłowej. Obie te inwestycje czekają na realizację z różnych powodów. Teoretycznie już dziś kierowcy powinni jechać w Wyszgordzką 2 pasami, ale przez kilka lat porozumienie wypracowane z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad było zamrożone. Teraz prace posuwają się do przodu.
Na swoją kolej czeka też tzw. Nowa Przemysłowa. To ponad 100 hektarów terenów inwestycyjnych na osiedlu Trzepowo. W kolejce czeka też sala koncertowa na Nowym Rynku. Jak mają się inwestycje na koniec 2024 roku i co z planami na 2025 rok?
Rozbudowa Wyszogrodzkiej
Tu informacje są stosunkowo najlepsze. Przypomnijmy, że ulica Wyszogrodzka to część drogi krajowej nr 62. Miasto będzie odpowiadać za inwestycję od "Panoramy" do dzisiejszego skrętu w Mirosławiu - tam powstanie rondo, podobnie jak przy skrzyżowaniu z ul. Harcerską przy kościele w Imielnicy. Generala Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada z kolei za odcinek aż do Wyszogrodu.Płock jest bardziej zaawansowany w pracach, trwa projektowanie drogi - druga nitka Wyszogrodzkiej powstanie po północnej stronie od istniejącej drogi. Trwa faza projektowania. Po uzyskaniu projektu ratusz ogłosi przetarg.
- Rozpoczniemy w 2025 roku i planujemy zakończyć w 2027 roku, mam nadzieję w I połowie - mówi prezydent Andrzej Nowakowski.
GDDKiA prace rozpocznie rok później - tak wynika z przyjętego kilka lat temu harmonogramu.
Nowa Przemysłowa
Ta inwestycja czeka od wielu, wielu lat. Miasto ma ok. 100 hektarów terenów inwestycyjnych na Trzepowie. Trzeba tam zbudować 5 km nowej drogi, nowe ronda, uzbroić teren. Inwestycja ma jednak pecha - miasto miało już nawet przyznane dofinansowanie na jej realizację, ale nastała pandemia i wobec niepewnych warunków i dyskusyjnych warunków konkursu władze zdecydowały się z niego zrezygnować. Lata mijają, pandemia już nie doskiwera, a tereny nadal czekają. Być może się doczekają.
- Jesteśmy na etepia czekania na ostateczną decyzję marszałka (Adama Struzika) i dofinansowania tego projektu ze strony Unii Europejskiej. Jeśli tylko przejdzie ocenę formalną, uzyska dofinansowanie to podpiszemy umowę i w przyszłym roku będziemy tę inwestycję rozpoczynać - zapowiada Andrzej Nowakowski.
Prezydent przyznaje, że środki są bliski. Decyzja powinna zapaść w grudniu 2024 roku, najpóźniej w styczniu 2025 roku.
- Firmy co jakiś czas rozmawiają z nami, szukają nowych terenów inwestycyjnych. Istotna jest bliskość Orlenu, ale nie ograniczamy się tylko do tej branży. Przedsiębiorców, z którymi spotyka się najczęściej wiceprezydent Zieliński, jest naprawdę wielu. O zainteresowaniu terenami inwestycyjnymi świadczy to, że wszystkie działki wokół obwodnicy, które przeznaczyliśmy na sprzedaż, zostały sprzedane. Na części z nich inwestycje zostały już zrealizowane - wskazuje Nowakowski.
Trzepowo ma być nową perspektywa dla miasta.
Sala Koncertowa
Władze Płocka przyznają, że nie ma już odwrotu od wybranej lokalizacji. Sala Koncertowa ma powstać na terenie dzisiejszego placu Nowy Rynek. To jest pewne, natomiast póki co pieniędzy nie ma.
- Mamy projekt, czekamy na możliwość rozpoczęcia realizacji. Jest to związane z 2 elementami. Chodzi o odwodnienie tego terenu, ulic Jachowicza, Kaczmarskiego, Królewiecka i Nowy Rynek. Te ulice musimy uzbroić w kanalizację deszczową. Czekamy też na możliwość pozyskania środków unijnych na ten cel - mówi prezydent. - Konkursy nie są jeszcze ogłoszone. Nie ustaję w poszukiwaniu środków na realizację tej inwestycji.
Prezydent wskazuje, że Ministerstwo Kultury ogłasza co jakiś czas konkursy na taki cel. Póki co jeden z konkursów "Feniks" ominął Płock, bo projekt był skierowany do miast tracących swoją funkcję społeczno-gospodarczą.
- Ministerstwo Finansów i Kultury to jedne z możliwości. Rozmawiałem z marszałkiem województwa na ten temat i z którym jesteśmy umówieni na kolejne rozmowy. Perspektywa współpracy jest bardzo dobra i sądzę, że będzie owocna, ale nie mogę zdradzić szczegółów - mówił Nowakowski.
Ratusz wycenia, że ta inwestycja kosztować będzie 200 mln złotych. Do tego trzeba doliczyć miliony złotych na rozdział kanalizacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.