Reklama

Rotule do szkła - zanim kupisz, pamiętaj sprawdzić te parametry!

Opublikowano:
Autor:

Rotule do szkła - zanim kupisz, pamiętaj sprawdzić te parametry! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa oraz generalny remont domu wiążą się z koniecznością wykonania projektu aranżacji i zakupu niezbędnych materiałów. Wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych obecnie w architekturze wnętrz są elementy konstrukcji wykonywane ze szkła. Do ich montażu najlepiej wykorzystać rotule. Jednak zanim kupisz uchwyt punktowy do szyby, sprawdź, jakie powinien mieć parametry.

Budowa oraz generalny remont domu wiążą się z koniecznością wykonania projektu aranżacji i zakupu niezbędnych materiałów. Wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych obecnie w architekturze wnętrz są elementy konstrukcji wykonywane ze szkła. Do ich montażu najlepiej wykorzystać rotule. Jednak zanim kupisz uchwyt punktowy do szyby, sprawdź, jakie powinien mieć parametry.

Jak jest zbudowana rotula?

Rotule do szkła to obecnie najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób montażu elementów wykonanych z tego materiału. Uchwyty tego typu wymagają nawiercenia pełnego lub częściowego otworu w materiale, dlatego za ich pomocą można przytwierdzać jedynie szkło hartowane. Ma ono jednak szerokie zastosowanie w aranżacjach wnętrz oraz w wykończeniu elewacji. Dlatego uchwyty są również bardzo poszukiwane.

Typowa rotula jest dwuczęściową konstrukcją w kształcie walca. Składa się z czterech elementów:

czoła uchwytu punktowego do szyby,

dystansu,

przekładek z materiału izolującego (guma, silikon, elastyczny PVC lub teflon),

pręta mocującego.

– Wszystkie elementy, z których składają się rotule do szkła, mają parametry niezwykle istotne dla warunków montażu. Dlatego wybór rotuli nie może być przypadkowy, a przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jakie wymiary będą odpowiednie – wyjaśnia specjalista z firmy Womet, która zajmuje się produkcją i dystrybucją takich uchwytów.

Uchwyt punktowy Ø50

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając rotule do szkła?

Różnorodność uchwytów jest bardzo duża. Mają one różną wysokość i średnicę, a także wykończenie powierzchni czoła. Większość tych cech jest istotna nie tylko dla procesu montażu, ale również dla estetyki konstrukcji. Przykładowo, jeśli do montażu niewielkiej szyby wybierzesz akcesoria do szkła o dużej średnicy, będą one dominować i przyćmią walory szklanej tafli.

Zbyt masywna rotula ma też spory „ciężar optyczny”, przez co zaburza harmonię kompozycji, nie wspominając o zbędnym obciążeniu szkła jej masą własną. Średnica rotuli nie jest jedyną cechą, na jaką trzeba zwrócić uwagę. Istotne są też inne wymiary:

wysokość dystansu – dystans jest elementem mocowanym pomiędzy szybą a podłożem (np. ścianą). Uchwyt punktowy do szyby, w którym ten element jest bardzo wysoki, spowoduje znaczne odsuniecie tafli od płaszczyzny montażowej. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się m.in. w przypadku paneli ściennych do kuchni czy barierek schodów przyściennych. Spowoduje bowiem przybliżenie powierzchni ściany i tym samym zmniejszy przestrzeń blatu lub schodów,

średnica bolca montażowego – ma ona diametralne znacznie w procesie przygotowywania tafli szklanej do montażu, a w szczególności – do wiercenia otworów. Ich średnica powinna być dostosowana do średnicy pręta tak, aby były maksymalnie do siebie dopasowane. Zbyt duży otwór może sprzyjać przesuwaniu się szkła. Zbyt mały – uniemożliwi przełożenie bolca,

odległość między przekładkami – rotule do szkła są przystosowane do mocowania szyb o różnej grubości, wielkości i masie. Montaż cienkiego panelu nie wymaga innego układu przekładek niż w przypadku grubej szyby. Producent zazwyczaj podaje grubość szkła, jakie można mocować za pomocą konkretnej rotuli.

Uchwyt punktowy Ø60 dystans 40 mm

Materiał i wykończenie, czyli rotula estetyczna i trwała

Cechą, na którą warto również zwrócić uwagę, jest materiał wykonania. W ofercie firmy Womet znajdziesz akcesoria do szkła wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Są one bardzo wytrzymałe i doskonale sprawdzają się w warunkach zewnętrznych. Nie korodują, są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV, a także na zmienne temperatury. Dla wielu osób istotne będzie też wykończenie powierzchni. Nie zawsze sprawdza się to na połysk. Niekiedy lepszym wyborem będzie satyna.

Uchwyt punktowy Ø45 dystans 30 mm

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE