"Renta wdowia" to nowe świadczenie w Polsce, choć funkcjonuje już w innych krajach europejskich. Założenie jest dość proste - państwo chce pomóc emerytom, których sytuacja finansowa często komplikuje się wraz ze śmiercią małżonka. Państwo zezwala więc na korzystanie z części emerytury zmarłego małżonka - w przypadku Polski to 15%. Wypłaty ruszą w lipcu 2025 roku.
- 1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią, czyli wypłatę renty rodzinnej po zmarłym małżonku, połączoną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. Obecnie osoby, które mają ustalone prawo do obu świadczeń, mogą pobierać jedynie jedno z nich – wyższe lub wybrane. Od lipca będą miały możliwość korzystania z łączonych świadczeń: jednego (wybranego) w całości oraz 15 proc. drugiego. Co istotne, od 1 stycznia 2027 roku procentowy udział drugiego świadczenia wzrośnie do 25 proc. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Nie ma pośpiechu - na złożenie wniosku jest czas do 31 lipca. Wielu emerytów postanowiło nie czekać i ruszyli do siedzib ZUS-ów.
- Zainteresowanie świadczeniem jest duże. Od 1 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 135 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. Najwięcej z nich, bo aż ponad 100 tys. złożono w placówkach ZUS na salach obsługi klientów, 26,1 tys. wysłano pocztą, a ponad 8,8 tys. złożono elektronicznie przez PUE/eZUS. W województwie mazowieckim do Zakładu wpłynęło ponad 16,3 tys. wniosków, w tym do oddziału ZUS w Płocku ponad 3,6 tys. – wylicza rzecznik.
Komu przysługuje renta wdowia?
"Renta wdowia” to świadczenie przysługujące wdowom i wdowcom, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Przyznanie prawa do tzw. renty wdowiej nastąpi na wniosek, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów. Wnioskodawca musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowo należy pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, nie być obecnie w związku małżeńskim oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55. roku życia przez kobietę i 60. roku życia przez mężczyznę. Czas, jaki upłynął od śmierci małżonka, nie ma znaczenia dla nabycia prawa do „renty wdowiej”. Kluczowy jest wiek osoby ubiegającej się o to świadczenie w momencie owdowienia. W przypadku kobiet, nie mogą one zostać wdowami przed ukończeniem 55. roku życia, natomiast mężczyźni nie mogą owdowieć przed ukończeniem 60. roku życia.
Oblicz wysokość świadczenia
Są limity dotyczące wysokości świadczenia. Emeryt, który korzysta z "renty wdowiej", nie może łącznie otryzmywać trzykrotności minimalnej emerytury, czyli na dziś 5342,88 zł brutto.
- Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, które są przyznawane i wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia - tłumaczy rzecznik.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalny kalkulator, dzięki któremu można obliczyć wysokość świadczenia. Kakulator można znaleźć tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.