reklama
reklama

W Płocku żyje 62 stulatków! W tym wieku przysługuje świadczenie honorowe, od tego roku zmiany

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W Płocku żyje 62 stulatków! W tym wieku przysługuje świadczenie honorowe, od tego roku zmiany - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo ukończeniu 100 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje tak zwane świadczenie honorowe. W 2025 roku w tym świadczeniu zaszły zmiany na korzyść seniorów. W Płocku żyje 62 stulatków.
reklama

W przypadku stulatków życzenia "stu lat" składane przy okazji urodzin czy imienin spełniły się. Po ukończeniu 100 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał tzw. świadczenie honorowe. Od 2025 roku reguluje to ustawa, a zmiany przysłużą się seniorom. Od teraz świadczenie będzie co roku waloryzowane.

- Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie honorowe od 1 stycznia 2025 r. wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie. Będzie też każdego roku waloryzowane, począwszy od marca tego roku – tak jak w przypadku emerytur i rent. Przed wejściem w życie nowych przepisów świadczenie dla stulatków przyznawane było w stałej wysokości. Odpowiadała ona kwocie bazowej, która obowiązywała w dniu ukończenia 100 lat. Raz przyznana „honorowa emerytura” była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie. W związku z tym świadczenie honorowe wypłacane do 31 grudnia ubiegłego roku w niższej kwocie, od 1 stycznia ZUS podwyższył do nowej wysokości (6 246,13 zł brutto miesięcznie) – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

reklama

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i mają prawo do emerytury lub renty. Przyznawane jest z urzędu - seniorzy nie muszą składać żadnego wnioski. Decyzję przyśle właściwy organ emerytalny - ZUS, KRUS czy Wojskowe Biuro Emerytalne. 

- Świadczenie honorowe może być przyznane także po złożeniu wniosku. Dotyczy to osób, które nie mają prawa do świadczenia wymienionego w ustawie, np. emerytury, renty. Ale mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały centrum interesów osobistych lub gospodarczych Polsce przez co najmniej 10 lat - mówi rzecznik.

W województwie mazowieckim świadczenie honorowe przysługuje 591 osobom. Płocki oddział ZUS wypłaca je 62 seniorom - 53 kobietom i 9 mężczyznom. Najstarsza kobieta w Płocku ma 107 lat. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo