Jak relacjonuje przewodnicząca płockich struktur Prawa i Sprawiedliwości, we wtorek, 9 maja, rozmawiała z wiceprezydentem Płocka, Arturem Zielińskim. Tematem rozmowy były właśnie garaże, znajdujące się tuż przy ul. Na Skarpie.
- Mają być wyburzone w związku z realizowaną inwestycją budowy ulicy - podaje Wioletta Kulpa, radna miasta Płocka. - Nikt z mieszkańcami, właścicielami garaży, ze strony UMP nie rozmawiał konkretnie o wycenie ich własności, a zawisły ogłoszenia na drzwiach garaży, że do 15 maja mają opróżnić ich zawartość.
Jak przekonuje Kulpa, garaże mają zostać zburzone, a pozostawione w nich rzeczy zutylizowane.
- Czy tak ma wyglądać przestrzeganie prawa własności? - pyta przewodnicząca płockiego PiS. - Co Urząd Miasta Płocka zamierza wyceniać po ich wyburzeniu? Pan wiceprezydent Zieliński, w rozmowie ze mną twierdził, że od około 3 lat wiadomo o realizacji inwestycji. Dlaczego zatem nie przeprowadzono rozmowy i ustalono wyceny?
Zdaniem Kulpy, to karygodne. - Gdzie jest w tym wszystkim logika, a przede wszystkim szanowanie płocczan i ich własności? - pyta oburzona radna.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy płocki magistrat. Jak tłumaczą w urzędzie, informacja o planach modernizacji drogi i likwidacji 32. wyeksploatowanych garaży od dawna jest informacją publiczną.
- Mieszkańcy dowiadywali się o planach rozbiórki garaży m.in. na spotkaniach w sprawie stworzenia Koncepcji Zagospodarowania Osiedla Skarpa, które odbywały się w 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 18 - wspomina Alina Boczkowska, kierownik Referatu Informacji Miejskiej Urzędu Miasta Płocka. - Najpierw prezentowaliśmy wstępną wizję zagospodarowania tej części miasta, potem – przez dwa miesiące – zbieraliśmy uwagi, by przedstawić ostateczną koncepcję.
W urzędzie przekonują, że uczestnicy konsultacji – a więc mieszkańcy osiedla – byli za likwidacją starych garaży. - Temat rozbiórki tych obiektów był poruszany także na spotkaniach z Radą Mieszkańców osiedla Skarpa - zaznacza Boczkowska.
Urzędnicy przypominają, że pierwsze konsultacje, które zaplanowały uporządkowanie osiedla i likwidację rzeczonych garaży, odbyły się jeszcze przed 2005 rokiem - przy okazji uchwalenia przez Radę Miasta Płocka Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Jak czytamy w informacji Urzędu Miasta, Płock jest właścicielem 10 garaży, a ich najemcy zostali wezwani do ich opuszczenia i opróżnienia. Mieli na to czas do końca kwietnia. Powiadomienie zaś miało zostać wysłane z miesięcznym wyprzedzeniem. Co z pozostałymi garażami?
- 22 garaże są własnością prywatną - przyznaje Boczkowska. - W styczniu ich właściciele zostali zawiadomieni o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania. Założyliśmy, że w okresie pół roku dokonamy wyboru rzeczoznawcy, który przeznaczone do rozbiórki obiekty wyceni, a zainteresowani zostaną zapoznani z wyceną i będą mogli się do niej ustosunkować.
Dlaczego więc do tej pory nie ma wyceny? W magistracie tłumaczą, że koszty wykonania operatów szacunkowych (czyli opłacenie rzeczoznawcy) pokrywane są ze środków Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
- Wojewoda do dziś nie przekazał nam środków na dokonanie wyceny, poinformował natomiast pisemnie (zresztą wszystkich prezydentów miast na prawach powiatu oraz starostów), że dopiero zamierza ubiegać się o uruchomienie rezerwy celowej z funduszy przeznaczonych na wykonywanie operatów szacunkowych - argumentują w urzędzie.
Z relacji płockich urzędników wynika, że choć Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie przekazał środków na wycenę garaży, to magistrat wystąpił do właścicieli obiektów o ich udostępnienie w celu sporządzenia dokumentacji fotograficznej, na postawie której rzeczoznawca będzie mógł dokonać oszacowania wartości obiektów.
- Na przeprowadzenie w/w czynności zaproponowaliśmy dwa terminy: 15 maja lub 19 maja - podaje Alina Boczkowska z UMP Płock. - Pismo w tej sprawie zostało wysłane do właścicieli garaży. Zaplanowana inwestycja wymaga wyburzenia garaży i stąd wezwanie do ich opróżnienia - dodaje na koniec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.