Reklama

Reklama

Przez cały rok szczegółowo badali stan powietrza w Płocku. Jakie są wnioski?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Przez cały rok szczegółowo badali stan powietrza w Płocku. Jakie są wnioski? - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznaliśmy raport końcowy podsumowujący badanie jakości powietrza ze stacji pomiarowej udostępnionej przez Konsorcjum Dacsystem i Fundację Armag z Gdańska oraz zainstalowanych na terenie Płocka mierników niskokosztowych.

Reklama

Od 2018 r. Miasto Płock po serii skarg mieszkańców oraz na prośbę radnych podjęło decyzję o rozpoczęciu własnych pomiarów, niezależnych od pomiarów stacji Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowanych przy ul. Reja i Królowej Jadwigi w Płocku.

Po wnikliwej analizie warunków dla lokalizacji stacji pomiarowej Miasto wskazało teren w sąsiedztwie Politechniki Warszawskiej i wybrało organizację posiadającą kompetencje oraz wyposażenie do pomiarów stężeń substancji w powietrzu atmosferycznym zgodne z wymaganymi przepisami o jakości pomiarów.

W 2018 i 2019 r.  wykonano pierwszą serię pomiarową, w latach 2020-2022 kontynuowano pomiary w tej samej lokalizacji. Dodatkowo na terenie miasta zainstalowanych jest kilka mierników niskokosztowych do pomiaru zanieczyszczeń pyłowych i gazowych.

Stan powietrza w Płocku

Pomiary na zlecenie ratusza wykonywane były także w całym 2022 roku, w pełnym, rocznym cyklu badawczym, zgodnie z wszystkimi wymaganiami dla pomiarów automatycznych. Uzupełnienie pomiarów pyłów PM10 i PM2,5, ditlenku siarki i azotu pomiarami z mierników wskaźnikowych, pozwala na kilka wniosków:

1. Jakość powietrza w Płocku w długo i średniookresowej perspektywie wykazuje wahania stężeń z roku na rok, szczególnie w liczbie rejestrowanych przekroczeń pyłu PM10, co wynika ze zmienności warunków meteorologicznych, w szczególności w okresie grzewczym.

2. Uciążliwości zapachowe mają charakter krótkotrwały i związane są z niekorzystną sytuacją meteorologiczną.

3. Wzajemne położenie PKN ORLEN i miasta Płocka powoduje oddziaływanie emisji z zakładu przy wiatrach z sektora pomiędzy NW-NE.

4. Wykonywane pomiary stężeń węglowodorów aromatycznych na stacji przy ul. Łukasiewicza w okresie pomiarowym wykazywały pojedyncze wartości wyższe niż tolerowane wartości odniesienia określone dla okresu uśredniania 1 h. Najwyższe stężenia notowano dla toluenu i benzenu. 

5. W 2022 r. nie odnotowano żadnych przekroczeń dopuszczalnej wartości stężeń 1h ditlenku siarki oraz poziomu dopuszczalnego średniodobowego tej substancji. Normy średnioroczne jakości powietrza były dotrzymane dla wszystkich zanieczyszczeń.

6. Liczba dni z przekroczeniami wartości średniodobowej pyłu PM10 na stacji przy Łukasiewicza wyniosła w roku 17 dni (przy dopuszczalnej 35 dni), liczba dni z przekroczeniami dla 8h wartości ozonu wyniosła 22 (dopuszczalna to 25).

Płock. Badania powietrza od 2018 roku

Z raportu wynika, że po ponad czteroletnim cyklu pomiarowym można stwierdzić wahania stężeń z roku na rok, szczególnie w liczbie rejestrowanych przekroczeń pyłu PM10, co wynika ze zmienności warunków meteorologicznych, w szczególności w okresie grzewczym

W roku 2019 i 2021 odnotowano wyższe stężenia oraz większą liczbą przekroczeń pyłu PM10 niż w roku 2020 i 2022. Różnica wynikała ze zróżnicowanych warunków pogodowych w okresie zimowym.

Obniżenie poziomu stężeń jest wynikiem prowadzonych działań przez Miasto ograniczających emisję m.in. w zakresie dotacji do likwidacji pieców węglowych, działań wynikających z programu ochrony powietrza oraz uchwały antysmogowej, a także sprzyjających warunków pogodowych w wybranych latach.

- Czteroletni, pełny cykl pomiarowy upoważnia do stwierdzenia, że wpływ emisji z instalacji PKN ORLEN na Miasto zaznacza się przy wiatrach z północnego sektora. Stwierdzenie to ma odniesienie do ditlenku siarki oraz zanieczyszczeń specyficznych (benzen, toluen). Podwyższone stężenia lub przekraczające chwilowe wartości odniesienia tych substancji są rejestrowane przez mieszkańców jako uciążliwość zapachowa - wyliczają autorzy raportu.

W ciągu minionych 4 lat występowały coroczne epizody wysokich stężeń ditlenku siarki oraz zanieczyszczeń specyficznych (benzen, toluen) i pyłu PM10.

- Radykalna poprawa jakości powietrza w Płocku możliwa będzie przede wszystkim dzięki likwidacji pieców węglowych, ograniczaniu emisji komunikacyjnej. Nie bez znaczenia będą również realizowane przez PKN ORLEN i planowane do realizacji w przyszłości zadania inwestycyjne, szczególnie w zakresie redukcji ditlenku siarki - kończą raport jego autorzy.

O 53-stronicowym opracowaniu Konsorcjum Dacsystem i Fundacji Armag podczas najbliższej sesji (w czwartek 30 marca) dyskutować będą płoccy radni miejscy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy