Akcję policja przeprowadziła 14 i 15 października. Patrole policji ustawiały się na drogach krajowych, ale też i mniejszych jezdniach, by poddać błyskawiczniej kontroli jak najwięcej kierowców. Takie badanie trwa góra kilkadziesiąt sekund - o ile kierowca jest trzeźwy.
Policja podsumowała akcję w Płocku - przebadano blisko 800 kierowców.
- Mundurowi zatrzymali 2 kierujacych, którzy wsiedli za kierownicę na podwójnym gazie - mówi podkom. Monika Jakubowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Płocku.
Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
- Nie będąc samoistną przyczyną wypadków, zmiany psychomotoryczne kierującego sprzyjają popełnianiu błędów w zachowaniu się na drodze, przy równoczesnym bagatelizowaniu możliwych konsekwencji tych błędów. Przepisy prawne w sposób szczegółowy określają dozwolone progi trzeźwości oraz konsekwencje ich przekraczania przez kierujących pojazdami, jednak skuteczność dotychczas stosowanych środków represyjnych oraz przedsięwzięć prewencyjnych nie jest wystarczająca i w dalszym ciągu nie zniechęca wielu kierujących do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego - mówi podkom. Jakubowska.
Co prawda liczb wypadków z udziałem nietrzeźwych osób maleje, ale liczby i tak są zatrważające. W 2023 roku w Polsce odnotowano 2074 wypadki z udziałem nietrzeźwych osób. Jak podaje rankomat.pl, nietrzeźwi uczestniczyli w 9,9% ogólnej liczby wypadków, w których zginęło 290 osób, czyli 15,3% zabitych w wypadkach.
W Polsce dopuszczalne stężęnie alkoholu we krwi kierowcy od 0,2‰. Stan między 0,2‰ a 0,5‰ określa się jako "po spożyciu alkoholu", zaś powyżej 0,5‰ zachodzi stan nietrzeźwości.
Za jazdę po spożyciu alkoholu kierowca może zostać ukarany aresztem albo zapłacić grzywnę między 2500 a 30 000 złotych. Na jego konto powędruje 15 punktów karnych, a ponadto otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do maksimum 3 lat.
W przypadku stanu nietrzeźwości sankcje są znacznie poważniejsze. Kierowcy grozi:
- kara pozbawienia do 3 lat, w warunkach recydywy od 3 miesięcy do 5 lat,
- zakazd prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat,
- grzywna od 5000 do 60 000 złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.