Reklama

Reklama

Prezydent Płocka odpowiada posłowi PiS: Pan kłamie!

Opublikowano: śr, 14 kwi 2021 11:09
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock/ gov.pl

Prezydent Płocka odpowiada posłowi PiS: Pan kłamie! - Zdjęcie główne

foto Portal Płock/ gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły głównie do gmin, których włodarze związani są z partią rządzącą i żadne „interpretacje” posła […] nie są w stanie zaciemnić tego przekazu - w tych mocnych słowach włodarz miasta odpowiedział Maciejowi Małeckiemu, posłowi z PiS. Prezydent odniósł się tym samym do artykułu, który został opublikowany w Portalu Płock.

Reklama

Przypomnijmy, że 7 kwietnia opublikowaliśmy tekst, w którym Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości wybrany do sejmu z okręgu płocko-ciechanowskiego, tłumaczył dlaczego Płock nie otrzymał pieniędzy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Polityk odniósł się m.in. do słów włodarza miasta, który niejednokrotnie przekonywał, że decyzja ta to sprawa czysto polityczna, a Płock nie dostał od rządu w ramach programu ani złotówki.

Czytaj więcej: Płock nie dostał ani złotówki. Poseł PiS: Absolutnie się nie zgadzam!

Poseł Małecki „odbijał piłeczkę” mówiąc, że miasto dostało w pierwszym etapie programu prawie 16 mln złotych, a co więcej regularnie otrzymuje wsparcie z różnych innych projektów, zarzucając Andrzejowi Nowakowskiemu kłamstwo.

Prezydent odniósł się do naszego tekstu i słów posła w nim zawartych. Przygotował oficjalną odpowiedź.

– Znalazły się tam nieprawdziwe stwierdzenia, które wymagają sprostowania – czytamy w piśmie skierowanym do płockich mediów.

Włodarz Płocka sugeruje, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to przykład tego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości rozdaje publiczne pieniądze bez czytelnych kryteriów.

- Przyznają to też urzędnicy z kancelarii premiera, którzy w odpowiedzi na skargę złożoną przez samorząd województwa mazowieckiego, w sprawie niejasnych kryteriów w drugim naborze tłumaczyli, że „(…) ustawodawca przyznał dysponentom (czyli premierowi, wojewodom i ministrom) absolutną uznaniowość w wyborze projektów wartych dofinansowania” – podaje prezydent Nowakowski. 

Prezydent Płocka przekonuje, że  pieniądze z drugiego i trzeciego naboru w ramach  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły głównie do gmin, których włodarze związani są z PiS-em. 

– I żadne „interpretacje” posła Macieja Małeckiego, że „do Płocka szerokim strumieniem popłynęły pieniądze…” nie są w stanie  zaciemnić tego przekazu – pisze Andrzej Nowakowski odnosząc się do naszego artykułu. - Dziwię się, że panu posłowi, przedstawicielowi władzy ustawodawczej, nie przeszkadza brak określonych kryteriów i jasnych zasad w podziale publicznych środków i nie dostrzega w takim działaniu władzy wykonawczej, czyli polskiego rządu, zagrożenia dla demokracji  i państwa prawa – dodaje.

Poseł Małecki, w rozmowie z nami, przypominał inwestycje, w których wkład w realizację miały środki rządowe. To chociażby przebudowa Mostu Legionów czy ul. Chopina. W płockim magistracie przyznają temu rację. W oficjalnej odpowiedzi możemy przeczytać, że samorząd Płocka owszem stara się o dofinansowanie z różnych źródeł: to środki unijne, Banku Gospodarstwa Krajowego czy tzw. „schetynówek” na remonty płockich dróg i często środki te zdobywa – jednak w oparciu o jasne kryteria. Tych, zdaniem prezydenta Płocka, w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych po prostu zabrakło.

Prezydent: to kłamstwo 

Prezydent Nowakowski skomentował też słowa posła PiS, który zasugerował, że wsparcie rządowe dla Płocka jest bardziej odczuwalne teraz niż w przypadku rządu koalicji PO i PSL.

- To kłamstwo […] Pan poseł, pochodzący z Sochaczewa i zapewne sporadycznie pojawiający się w Płocku, nie zadał sobie nawet trudu, aby zdobyć rzetelną informację na ten temat – grzmi prezydent Nowakowski. - Wyjaśniam zatem, że korzystaliśmy ze „schetynówek” remontując: ul. Obrońców Płocka 1920 r., Jana Pawła II, ul. Armii Krajowej, ul. Kazimierza Wielkiego, korzystając z tzw. funduszu osuwiskowego wzmocniliśmy skarpę wiślaną i wyremontowaliśmy ul. Gabrówka oraz zbudowaliśmy alejki spacerowe na skarpie, pobudowaliśmy wielofunkcyjne boiska „Orliki” przy wsparciu funduszy rządowych. Rządowe pieniądze zostały też wydane w Płocku m.in. na remont zabytkowej Kamery Pruskiej – wymienia włodarz Płocka. 

Według prezydenta Nowakowskiego poseł próbuje wprowadzić opinię publiczną w błąd twierdząc, że „Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma być wsparciem przede wszystkim dla mniejszych samorządów”. 

- Nie było takiego kryterium (bo zresztą, nie było żadnego kryterium), a rząd na swoich oficjalnych stronach informuje jedynie, że „Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania” – cytuje w piśmie Andrzej Nowakowski. - I takie działania, potrzebne mieszkańcom Płocka, przedstawiliśmy w naszych wnioskach. I jeszcze raz powtórzę – zarówno w drugim, jak i w trzecim podziale pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mieszkańcy Płocka dostali… zero złotych! – puentuje na zakończenie.

Czytaj więcej: Płock nie dostał pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -1

  Józef Szwejk

  Tydzień czasu pisał odPOwiedź. Czyżby tak długo to trwało, ponieważ czekał na wytyczne z centrali czy kierownictwo partyji musiało przyklepać jego wyPOciny?

 • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -2

  Józew Szfejk

  Tydzień czasu pisał odPOwiedź. Czyżby tak długo to trwało, ponieważ czekał na wytyczne z centrali czy kierownictwo partyji musiało przyklepać jego wyPOciny?

 • 5 miesięcy temu | ocena +23 / -5

  ada

  Za to podatnik płocki finansuje rekreacyjne lotnisko i plany jego rozbudowy,wizje tworzenia fiharmonii i jeszcze parę innych ,równie absurdalnych i zbędnych bzdur.I to nie jest kłamstwo.Najpierw trzeba samemu nie robić głupot a dopiero potem wymagać od innych.Szczęście sprzyja dobrym i skutecznym niestety i opcje polityczne mało mają tu do rzeczy.Z madrym lepiej zgubić niż z głupcem znależć.

 • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -1

  Cynik

  Ktoś jeszcze wierzy politykom? Wszystkim politykom?

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -5

  Podłączać

  Sąsiednie gminy do Płocka np. Maszewo Slupno miasto zyska pieniądze z podatków a nie tylko rząd za PO PSL ile dostałeś Nic i było dobrze.

 • 5 miesięcy temu | ocena +17 / -4

  Miasto

  Komuny bez przyszlosci zadłużone i wyludniajace się na co pieniądze każda inwestycja wymaga poprawy. Trzeba robić dla mieszkańców a nie tylko poli8.

 • 5 miesięcy temu | ocena +18 / -8

  Love and Rockets

  Zadłużać miasto to każdy głupi potrafi. Rząd mu się nie podoba, a potem płacze i kłamie.

 • 5 miesięcy temu | ocena +17 / -7

  ton

  Poseł Małecki, w rozmowie z nami, przypominał inwestycje, w których wkład w realizację miały środki rządowe. To chociażby przebudowa Mostu Legionów czy ul. Chopina. W płockim magistracie przyznają temu rację.

 • 5 miesięcy temu | ocena +18 / -8

  mak

  "Poseł Małecki, w rozmowie z nami, przypominał inwestycje, w których wkład w realizację miały środki rządowe. To chociażby przebudowa Mostu Legionów czy ul. Chopina. W płockim magistracie przyznają temu rację." No to kto kłamie panie Nowakowski

 • 5 miesięcy temu | ocena +19 / -9

  Seems

  AN uspokój się, Pan Małecki więcej robi dla Płocka niż ci płoccy celebryci z PIS skupieni na utrzymaniu roboty, kombinowaniu, itp.

 • 5 miesięcy temu | ocena +16 / -18

  dobra zmiana

  Stoi pisowska lokomotywa Wielka, ogromna i szmal z niej spływa Niby oliwa Złodzieje do niej podoczepiali Wielkie wagony z żelaza, stali Dobra skradzione w każdym wagonie Forsa z budżetu, z Janowa konie W trzecim przewały z portu Baranów W czwartym kradzionych sto fortepianów A w piątym siedzą same półgłówki Siedzą i jedzą "Orlen-parówki" W szóstym słoń, niedźwiedź i pięć szakalów W siódmym skręconych sto "Caracalów" W ósmym maseczki od oscypkarza W dziewiątym sprzęt od bronią handlarza A tych wagonów jest sto czterdzieści Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści Lecz choćby przyszło tysiąc złodziei I próbowaliby po kolei I każdy nie wiem jak się wytężał Tyle nie skradną - taki to ciężar!

  • 5 miesięcy temu | ocena +15 / -12

   Marzyciel

   Czas na ujawnienie nagrań ze spotkań przedstawicieli płockiego PIS, wtedy będzie jak w Wałbrzychu, wszystkich rozpędzą, nie mogę się doczekać

   • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -2

    NIKT

    Ja też nie marzę o niczym innym jak posłuchać jak lokalni płoccy celebryci pisowscy szkalują jedni na drugich. Na fb cacy, cacy, a w rzeczywistości długie szpile w plechy jeden drugiemu i na ucho pytają jeden drugiego - "kiedy dziadek odchodzi", "kto będzie rządził po nim?" - tacy spragnieni władzy KRÓLEWSKIEJ, bo Płock to miasto królewskie. A boja się, że władza może przejść do innego miasta w nagrodę za uczciwa pracę i nadstawianie głowy za nich.

   • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -4

    Mają

    Dość PO PSL z korzeniami wrosła w ziemnie plocką

   • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -6

    Sa

    Ostygnij ,myślisz że z innych nagrań nie ma xd

    • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -6

     Do "SA"

     A co dostałeś fuchę dzięki Wojtkowi, Wioletcie czy Markowi ?