Reklama

Reklama

Kościół Mariawitów dostał duże dofinansowanie na nowe Centrum Integracji Społecznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Emil Grochowski

Kościół Mariawitów dostał duże dofinansowanie na nowe Centrum Integracji Społecznej - Zdjęcie główne

foto Emil Grochowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kościół Starokatolicki Mariawitów otrzymał ponad 2 mln zł dotacji z budżetu Mazowsza na rozpoczęcie działalności Centrum Integracji Społecznej w Płocku. W planach produkcja tradycyjnego chleba, posiłki na sprzedaż, miód z własnej pasieki, alpakoterapia i warsztaty na łonie natury.

Reklama

Przygotowania do powstania centrum już trwają. Jednym z jego elementów było m.in. sprowadzenie do ogrodu Mariawitów alpak, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Plany są jednak większe i nie ograniczają się do samej alpakoterapii.

Nowe Centrum Integracji Społecznej w Płocku (CIS) ma być wsparciem dla osób należących do grupy zagrożonej marginalizacją, a wiec dla osób bezdomnych, długotrwale bezrobotnych czy uzależnionych. Na przygotowanie takiego miejsca Mariawici otrzymali ponad 2 mln zł wsparcia z budżetu województwa mazowieckiego.

Jak tłumaczą w samorządzie województwa, pieniądze te, to środki z budżetu Mazowsza pochodzące z opłat za wydanie zezwoleń na prowadzenie w kraju obrotu hurtowego napojami alkoholowymi do 18 proc. zawartości alkoholu.

– Na Mazowszu sukcesywnie otwieramy nowe centra integracji – przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Ich misją jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem. To również działania długofalowe mające wpływ na postawę człowieka i jego sposób funkcjonowania w społeczeństwie, na uwzględnianie podstawowych praw człowieka. Takie działanie podjęła też wspólnota Kościoła Mariawitów – precyzuje.

Centrum, które tworzone jest w Płocku, to już dziewiąte takie miejsce na Mazowszu. Za większość z nich odpowiadają organizacje pozarządowe, samorządy lokalne czy – jak w przypadku Płocka – podmioty kościelne. W takich miejscach odbywają się warsztaty terapeutyczne, organizowane są grupy wsparcia, a działalność CIS obejmuje także kształcenie umiejętności niezbędnych do codziennego życia i przygotowujące do przyszłej pracy.

– Nowe centrum integracji społecznej swoimi działaniami obejmie przede wszystkim osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu – potwierdza Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Planowana jest tam działalność gastronomiczna, ogrodniczo-hodowlana, w tym hodowla alpak i alpakoterapia. Wszystko po to, żeby pomóc osobom wykluczonym wrócić do ról społecznych i na rynek pracy – dopowiada po chwili.

Centrum będzie działać na terenie Płocka. Obok wsparcia dla potrzebujących zaplanowane są usługi gastronomiczne – przygotowanie posiłków, produkcja wyrobów garmażeryjnych, sprzedaż przetworów własnej produkcji, tradycyjnie wypiekanego chleba i miodu z własnej pasieki. Surowce w większości będą pochodzić z upraw własnych, ponieważ w planach jest też działalność ogrodnicza i hodowlana, w tym uprawa ziół, pasieka oraz hodowla alpak. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy