Kontrahentem jest bp, a umowa została zawarta na 12 miesięcy.
Ładunki będą kierowane do portu w Gdańsku lub litewskiego portu w Butyndze. Pierwszy tankowiec z ropą zawinie do gdańskiego portu we wrześniu 2024 r.
– Współpraca z bp, stabilnym i uznanym partnerem, jest ważnym elementem dywersyfikacji portfela surowców Grupy Orlen. Ropa ta jest nie tylko stabilna jakościowo i pochodzi z bliskich złóż Morza Północnego, ale też jej właściwości pozwalają osiągać dobre uzyski i są dobrze dostosowane do technologii przerobu w naszych rafineriach - mówi Ireneusz Fąfara, prezes płockiego Orlenu.
Ze złóż na Morzu Północnym Orlen odbiera gatunki ropy Forties i Brent z Wielkiej Brytanii oraz Oseberg, Johan Sverdrup, Troll, Grane, Brent i Ekofisk z Noorlerwegii. Pozyskuje także gatunki WTI, Bakken i Mars wydobywane w USA.
W ramach dywersyfikacji koncern przyjmuje również dostawy ropy z Zatoki Perskiej oraz ropy Forcados i Bonny Light sprowadzane z Afryki Zachodniej.
– Możemy dostarczać nie tylko surowiec z Morza Północnego, lecz także uzyskać dostęp do wielu innych gatunków ropy, które wykorzystuje Orlen. Liczymy także na współpracę nad przyszłymi projektami mającymi na celu przyspieszenie transformacji energetycznej – podkreśla Bogdan Kucharski, prezes bp Polska.
Firma bp rozwija się dynamicznie w Polsce od ponad 30 lat.Posiada sieć ponad 570 stacji paliw.
Grupa bp jest obecna w Polsce także dzięki takim markom jak Castrol – lider na rynku olejów silnikowych i smarów, Lightsource bp – jeden z największych deweloperów energetyki słonecznej w Polsce, oraz Air bp Aramco (dawniej Lotos Air BP) – dostawca paliw do wybranych portów lotniczych w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.