Reklama

Posiadasz dopalacze? Pójdziesz siedzieć...albo i nie

Opublikowano:
Autor:

Posiadasz dopalacze? Pójdziesz siedzieć...albo i nie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od poniedziałku dopalacze są traktowane przez prawo na równi z narkotykami. Do tej pory za handel nimi groziła tylko kara finansowa. Jednak jest pewno "ale". Dana substancja musi znajdować się na liście nowego rozporządzenia.

Od poniedziałku dopalacze są traktowane przez prawo na równi z narkotykami. Do tej pory za handel nimi groziła tylko kara finansowa. Jednak jest pewno "ale". Dana substancja musi znajdować się na liście nowego rozporządzenia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że dzięki wchodzącym w życie przepisom walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza niż dotychczas. Policja do tej pory nie miała wystarczającego umocowania w prawie, by przeciwdziałać procederowi zażywania i rozpowszechniania tych środków. W 2017 i 2018 r na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Płocku były przypadki zatrzymań osób posiadających dopalacze, jednak obowiązujące w tym czasie przepisy nie pociągały w rezultacie tych osób do odpowiedzialności karnej.

Raporty dotyczące zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną za dany rok sporządza również Główny Inspektor Sanitarny.

- W 2017 i 2018 w Płocku zanotowane były przypadki posiadania małych ilości środków zastępczych „dopalaczy” - informuje Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. - W 2017 odnotowano trzy zatrucia u dwóch mężczyzn (jeden z nich 26 lat) i 14-letniej dziewczyny. W 2018 natomiast miały miejsce dwa zatrucia (mężczyźni 28 i 32 lata).

Wszystkie przypadki były hospitalizowane w szpitalu wojewódzkim w Płocku.

Jak dalej tłumaczy nam PSSE, posiadacze tych środków byli przesłuchiwani w charakterze świadków, wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że zabezpieczone produkty zawierały w swoim składzie związki, które wymienione są w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 sierpnia 2017 r. tj. AB-CHIMINACA, MDMB – CHIMICA, 4-CMC; 3-CMC. W związku z powyższym dokumentacja i zabezpieczone produkty policja przekazała do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Płocku, która wszczęła postępowania. Jednak z uwagi na brak znamion wprowadzania do obrotu zostały umorzone.

Co ciekawe, znacznie więcej przypadków odnotowano w Płocku w ubiegłych latach, gdy wchodziła zmiana w ustawie wprowadzająca zakaz handlu dopalaczami. Odnotowano wówczas nawet 20 przypadków zatruć w ciągu miesiąca. Mówiąc wprost, jak groziło zamkniecie interesu, dopalacze były sprzedawane za bezcen i przełożyło się to na liczbę zatruć.

Nowe przepisy wchodzą w życie, a diabeł tkwi w szczegółach i jest pewno "ale", bo choć KMP będzie teraz mogła szybciej i skuteczniej walczyć z procederem to stanie przed pewnymi ograniczeniami. Znowu.

Przybliżmy: w myśl nowej ustawy dopalacze będą traktowane przez prawo na równi z narkotykami. Za posiadanie na własny użytek znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 3 lat, a za handel nimi nawet do 12 lat więzienia. Ale sprawa ta dotyczy środków znajdujących się na liście rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co wówczas, gdy jej tam nie będzie?

- Znaleziona przy osobie zatrzymanej substancja zostanie przekazana do laboratorium kryminalistycznego celem zbadania co to za środek i podana ocenie biegłego - tłumaczy Marta Lewandowska z KMP. - Jeśli dana substancja nie znajduje się na liście będącej w aktualnym  rozporządzeniu, ale swą strukturą i budową jej odpowiada czy też jest zbliżona może zostać uznana przez biegłego jako ,, środek zastępczy” -  i wtedy według obowiązującego nowego rozporządzenia, posiadacz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Jeśli jednak osoba zostanie zatrzymana, a środki, które posiada nie są do nich zbliżone strukturą i składem, co oceni biegły, to może tak być, że postępowanie zostanie umorzone.

Ministerstwo ma walczyć z takimi sytuacjami poprzez aktualizację list w rozporządzeniu o kolejne środki zastępcze "dopalacze" , nowe substancje psychoaktywne, by przyspieszyć proces ich delegalizacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE