reklama
reklama

Pojechała na zwolnieniu na wczasy na Maltę. Wielkie polowanie na lewe L4

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Pojechała na zwolnieniu na wczasy na Maltę. Wielkie polowanie na lewe L4 - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZUS tropi zdrowych "chorych", bo skala oszustw jest ogromna. Inspektorzy w 2025 r. otrzymali nowe uprawnienia.
reklama

Instytucja zajmuje się m.in. weryfikacją prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz sposobie wykorzystywania zwolnień przez ubezpieczonych.

W pierwszym półroczu 2024 roku ZUS przeprowadził już ponad 260 tys. kontroli, wydał 18,6 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłat na kwotę ok. 24 mln zł. Dodając cofnięte i obniżone zasiłki chorobowe daje to ponad 117,5 mln zł.

ZUS. Mnóstwo pomysłów pracowników

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o kobiecie, która na zwolnieniu udała się na miesiąc na Maltę. Została ona zatrudniona na cztery miesiące w jednoosobowej firmie remontowej jako przedstawiciel handlowy. Ale w drugim miesiącu pracy zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim.

reklama

ZUS zakwestionował autentyczność umowy o pracę, argumentując, że została ona zawarta jedynie dla pozoru. Pracodawca nie potrafił uzasadnić potrzeby zatrudnienia. Praca miała polegać na wystawianiu faktur, a w okresie zatrudnienia nie wystawiono ani jednej.

To tylko jeden z wielu przykładów, na zwolnieniu ludzie nie tylko jeżdżą na wczasy, ale też np. remontują mieszkania, podejmują się innej pracy (np. na czarno), a nawet... sprzedają swoje wypieki poprzez media społecznościowe.

reklama

ZUS. Sidła na nieuczciwych

- Ogrom nieuczciwości jest porażający. Warsaw Enterprise Institute szacuje, że od 30 do 50 proc. Polaków korzystało z fikcyjnych zwolnień lekarskich lub zna osoby, które to zrobiły - pisze infor.pl.

Obecnie może przeprowadzać kontrole zasadności zwolnień już nie tylko w firmach zatrudniających do 20 osób, ale i w większych.

-  Od stycznia 2025 kontrola nie ogranicza się do miejsca zamieszkania czy oficjalnie wskazanego adresu pobytu. Inspektorzy zyskają prawo do sprawdzenia lokalizacji związanej z działalnością gospodarczą. Może to dotyczyć także i innych miejsc, jeśli okaże się to pomocne w ustaleniu tego czy pracownik faktycznie choruje, czy też jest symulantem - dodaje infor.pl. 

reklama

Co ważne, działania ZUS obejmują także tych, którzy kontynuują leczenie po rozwiązaniu umowy o pracę, korzystają np. z zasiłku czy świadczenia rehabilitacyjnego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo