Jak przekonywano podczas uroczystości wręczenia kluczyków, te pojazdy będą pełnić nieocenioną rolę nie tylko zapewniając wsparcie w sytuacjach kryzysowych, ale też pomogąc w edukacji medycznej. To cenne szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.
– Wspólnie wypracowane przez medyków i strażaków sposoby współdziałania w czasie pandemii można by wskazywać jako wzór – mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Niejednokrotnie gdy brakowało zespołów medycznych to druhowie brali na siebie ciężar niesienia pierwszej pomocy. Dzisiejsze przekazanie karetek to z jednej strony wyraz solidarności, a z drugiej znaczące wzmocnienie zaplecza medycznego strażaków-ochotników czy wojsk obrony terytorialnej - podkreślał.
Co ważne, przekazane ambulanse są w pełni sprawne technicznie. Nie spełniają jednak wymogów do pracy w systemie ratownictwa medycznego i właśnie dlatego zostały wycofane z eksploatacji.
Za tę darowiznę dziękował m.in. Adam Kołowrocki, prezes OSP Turza Mała.
– Jesteśmy małą jednostką, a bardzo chcemy się rozwijać, dlatego to dla nas duża rzecz - podkreślał. - W naszych szeregach mamy wielu nowych, młodych druhów, którzy chcą działać. Teraz dysponujemy tylko starym żukiem, więc ta karetka po odpowiedniej adaptacji pozwoli skuteczniej nieść pomoc – mówił Kołowrocki.
Druhowie z OSP w Turzy Małej otrzymali ambulans marki mercedes sprinter. To w pełni sprawna jednostka z 2007 roku, która wkrótce zostanie przekształcona w samochód gaśniczo-ratowniczy.
Strażacy z OSP w Strzemesznie odebrali z kolei kluczyki do ambulansu sanitarnego marki volkswagen, który będzie służył ratowaniu życia i mienia gminy Gąbin. Do gminy Izabelin (pow. warszawski zachodni) trafił natomiast ambulans sanitarny typu C marki Volkswagen Crafter z 2008 r.
Dwa samochody otrzymali terytorialsi z 64. Batalion Lekkiej Piechoty WOT. To ambulans sanitarny marki mercedes z 2009 r. oraz ambulans specjalny renault z 2003 r. Pojazdy te, po wykonaniu odpowiedniej adaptacji, zostaną przeznaczone do działań przeciwkryzysowych.
- Dla nas jest to fantastyczne wydarzenie - mówił płk. Witold Bubak dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Takiej jednostki nam brakowało. Dziękuję za taki ukłon w naszą stronę – dodał.
Jak przekonywano, przekazanie karetek było możliwe dzięki systematycznej modernizacji płockiej stacji pogotowia z budżetu województwa i środków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.