Reklama

Reklama

Mazowsze przekaże środki na odnowienie zabytków. Najwięcej na renowację kościołów

Opublikowano: śr, 26 maj 2021 08:35
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

Mazowsze przekaże środki na odnowienie zabytków. Najwięcej na renowację kościołów - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 11 mln zł samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na prace konserwatorskie mazowieckich zabytków. Na liście są 134 obiekty – także te z Płocka. W subregionie płockim wsparcie otrzyma 20 zabytków.

Reklama

Najwięcej środków otrzymają obiekty sakralne. Dofinansowane zostaną m.in. prace w Bazylice Katedralnej w Płocku, za te środki wykonane zostaną też prace konserwatorskie w gotyckiej XV-wiecznej kanonii, będącej dziś siedzibą Towarzystwa Naukowego Płockiego, czy elewacja Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Czytaj więcej: Wsiadł za kierownicę pomimo sądowego zakazu. Wpadł

– Wspieramy możliwie jak najwięcej obiektów – przekonywał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Każdy z nich ma swoją unikalną historię i jest ważnym elementem regionalnej tożsamości – zaznaczał.

Jak przypominają w samorządzie województwa, program renowacji zabytków kolejny rok z rzędu cieszył się dużym zainteresowaniem. Mimo okresu pandemii, liczba zgłoszeń była rekordowa. Wpłynęło 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich.  Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 134 obiekty - w tym 20 z regionu Płocka (ze wsparciem na łączną kwotę 1,3 mln zł).

 Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy.

– Znaczna część środków trafi na remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach, ale także rewitalizację parków podworskich czy renowację kamienic - wymieniał Wiesław Raboszuk. – Wiele z tych inwestycji to prace ratunkowe, które są konieczne dla zachowania bezcennych elementów architektury – dodał.

W ramach naboru można było składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Przekazane środki pozwolą na wymianę elementów dachów, okien czy drzwi, renowację tynków czy posadzek oraz nowe instalacje elektryczne, przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe.

Co ważne, wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

Czytaj więcej: Cenowe szaleństwo. Ile kosztują truskawki w Płocku?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.