reklama

Płocki szpital otrzymał mercedesa klasy S

Opublikowano:
Autor:

Płocki szpital otrzymał mercedesa klasy S - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKosztował 700 tys. zł, połowę wyasygnował szpital św. Trójcy, drugą część zapłacił Urząd Miasta Płocka. Urządzenie już służy mieszkańcom naszego miasta.

Kosztował 700 tys. zł, połowę wyasygnował szpital św. Trójcy, drugą część zapłacił Urząd Miasta Płocka. Urządzenie już służy mieszkańcom naszego miasta.

- Można powiedzieć, że szpital został wyposażony w mercedesa klasy S – mówił dziś na konferencji prasowej o nowym laparoskopie prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Nowoczesne urządzenie to porównał do świetnego auta, bo jego możliwości są ogromne. - Nie boimy się kosztownych działań, bo dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo zdrowotne płocczan.

Szefowa szpitala św. Trójcy Ewa Nieścierenko dodała, że warto było zainwestować w pion zabiegowy, bo działa on bardzo prężnie. - Ginekologia działa w trybie ostro dyżurowym, rok temu zmieniła się tam ekipa, trafili do nas doskonali fachowcy z doświadczeniem – chwaliła.

O szczegółach urządzenia mówił sporo konsultant ds. medycznych w szpitalu, dr Tadeusz Żurawik: - To świetna maszyna, obraz w HD, fantastyczna wizualizacja operowanego miejsca, kamera kameleonowa potrafi skracać kąty obrazu. To oko widzi lepiej, niż ludzkie. Zachodni standard, do którego dążymy. Okres pobytu pacjenta w szpitalu skraca się nawet do jednego dnia.

- Za chwilę okaże się, że doposażyliśmy placówkę nie w mercedesa, lecz w samolot – śmiał się prezydent. Dziennikarze zobaczyli laparoskop tylko na prezentacji multimedialnej, gdyż urządzenie znajduje się na bloku operacyjnym. W poniedziałek i wtorek wykonywano tam już operacje. Laparoskop będzie wykorzystywany równolegle z poprzednim. - I nie nazywajmy go starym – zaznaczył dyrektor
ds. lecznictwa Marek Mieszkowicz.

Obecnie na operację oczekuje 76 kobiet. W 2010 r. wykonano 363 operacje, w 2011 – 406, a do połowy br. - już 289. Coraz większy odsetek stanowią te wykonywane dzięki laparoskopowi, to już ponad 50 proc. W zespole jest 14lekarzy, ośmiu potrafi operować z laparoskopem.

Laparoskopia jest obecnie coraz częściej stosowaną metodą operacyjnodiagnostyczną w ginekologii, ortopedii oraz chirurgii. W odróżnieniu od klasycznego zabiegu operacyjnego, polegającego na rozcięciu powłok brzusznych, w laparoskopii przeprowadza się badanie diagnostyczne i operacyjne poprzez niewielkie nacięcia w powłokach brzusznych w okolicy pępka, gdzie wprowadza się do jamy otrzewnej przyrząd optyczny zintegrowany z kamerą. W zależności od potrzeb wykonuje się dodatkowe nacięcia służące do wprowadzenia narzędzi operacyjnych. Zabieg przeprowadza sięw znieczuleniu ogólnym.

Zestaw wyposażony jest w urządzenie zwane morcelatorem. Dzięki niemu operujący może usuwać z jamy brzusznej duże zmiany bez konieczności przecinania powłok brzusznych. Dodatkowo specjalna pompa ssąco-płucząca jest zintegrowana z zestawem histeroskopowym, co umożliwia operatorowi wykonywanie zabiegów w jamie macicy. Podczas operacji obraz jest przekazywany na dodatkowy monitor w systemie bezprzewodowej komunikacji bluetooth.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE