Reklama

Reklama

Płocczanie wolą mocniejsze trunki? Radni zareagują

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Płocczanie wolą mocniejsze trunki? Radni zareagują - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Płocka będzie mowa m.in. o zezwoleniach na sprzedaż napojów alkoholowych w mieście.

Reklama

Ustawa z 1982 r. nakłada obowiązek ustalenia przez radę gminy maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy, odrębnie dla:

- poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych (do 4,5 proc. zaw. alkoholu oraz  piwa, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. i powyżej 18 proc.)

- przeznaczonych do spożycia na miejscu sprzedaży (gastronomia)

- przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sprzedaż detaliczna).

W 2018 r. płocka Rada Miasta, po zasięgnięciu opinii rad osiedli, zdecydowała uchwałą, że maksymalna liczba zezwoleń dla napojów do 4,5 proc. oraz piwa będzie wynosić 650 (w tym 280 w miejscu sprzedaży i 370 poza), powyżej 4,5 do 18 proc. - 300 (w tym na miejscu 100, poza miejscem - 200), a powyżej 18 proc. - 350 (w miejscu sprzedaży 120, poza - 230).

Łączny limit ustalono na poziomie 1300 zezwoleń.

- Ustalone limity gwarantowały stabilność i ciągłość sprzedaży. Równocześnie uchwała ograniczała dostęp do rynku sprzedaży napojów alkoholowych, zapewniając zadowalający poziom profilaktyki przeciwalkoholowej - czytamy w uzasadnieniu do planowanej nowej uchwały rady miasta.

Ale w ciągu 4 lat sytuacja się zmieniła, wpływ miała m.in. pandemia Covid-19, spadła liczba zezwoleń na sprzedaż na miejscu, wzrosła - "na wynos", znacznie więcej chętnych wnioskowało o zezwolenie na sprzedaż napojów zaw. od 4,5 do 18 proc.

- Z uwagi na powyższe zachodzi konieczność zmiany  maksymalnych limitów. Nowa uchwała ma na celu wyrównanie proporcji i dostosowanie limitów do do obecnych warunków - podkreślają w ratuszu.

Planowana uchwała - jeśli zostanie przegłosowania - nie zmieni łącznego limitu zezwoleń, czyli 1300. Ale limit punktów sprzedaży napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu ma spaść z 650 do 520, za to tych powyżej 4,5 do 18 proc. - wzrosnąć z 300 do 430. Dla tych powyżej 18 proc. - pozostanie na poziomie 350.

Jakie będą decyzje? Przekonamy się już podczas czwartkowej sesji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy