Reklama

Reklama

Płocczanie skarżą się na smród. WIOŚ nie wyklucza, że źródłem jest ORLEN

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

Płocczanie skarżą się na smród. WIOŚ nie wyklucza, że źródłem jest ORLEN - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez ostatnie dni otrzymaliśmy kilkanaście wiadomości od czytelników, którzy narzekali na uciążliwy zapach, bóle głowy i złe samopoczucie w różnych rejonach miasta. Mieszkańcy wskazują, że źródłem jest zakład produkcyjny PKN ORLEN. Z pytaniami zwróciliśmy się do koncernu i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Reklama

Skupiliśmy się na okresie 20-23 czerwca, kiedy to wiadomości o uciążliwościach zapachowych było najwięcej. Najpierw sprawdziliśmy, co wykazały stacje pomiarowe przy ul. Mikołaja Reja i Królowej Jadwigi. 

We wtorek 21 czerwca o godz. 21:00. stacja pomiarowa przy ul. Królowej Jadwigi odnotowała największe w tym okresie stężenie dwutlenku siarki (SO2) - 96,1 µg/m3. Tego samego dnia stacja pomiarowa przy Mikołaja Reja o godz. 19:00 odnotowała stężenie 60,7 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie benzenu (C6H6), to w tych dniach nie przekraczało 6 µg/m3. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2012 roku, norma stężenia dla dwutlenku siarki w ciągu godziny to 350µg/m3, a w ujęciu 24-godzinnym 125µg/m3 na godzinę. W przypadku benzenu ustalona jest średnioroczna, godzinowa norma na poziomie 5 µg/m3. 

WIOŚ nie wyklucza, że źródłem jest ORLEN 

Z pytaniami zwróciliśmy się do biura prasowego PKN ORLEN. Koncern przyznaje, że w dniach 20-21 czerwca otrzymał dwa zgłoszenia dotyczące uciążliwości zapachowych. 

- We wskazanym czasie w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku nie wystąpiły żadne zakłócenia w produkcji. Nie było też sytuacji odbiegających od normalnych warunków funkcjonowania Zakładu Produkcyjnego, które mogłyby powodować ewentualne uciążliwości zapachowe. Na instalacjach produkcyjnych nie prowadzono żadnych prac skutkujących zwiększoną emisją do atmosfery. W PKN ORLEN nie prowadzono też remontów, a wszystkie jednostki produkcyjne pracowały i funkcjonują stabilnie - odpowiada biuro prasowe koncernu. 

Płocka delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska również otrzymała w tych dniach zgłoszenia od mieszkańców Płocka. Łącznie w dniach 20-23 czerwca było ich cztery. 

- W odniesieniu do okresu 20-24 czerwca dotychczas nie wykryto nieprawidłowości. W związku z wpływającymi zgłoszeniami uciążliwości zapachowych, wskazujących że źródłem zanieczyszczenia jest PKN ORLEN S.A., pismem z dnia 22 czerwca 2022 roku Kierownik Delegatury WIOŚ w Płocku zwrócił się do Prezesa Zarządu PKN ORLEN S.A. z zapytaniem o stan pracy Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN S.A. w Płocku przy ul. Chemików 7 w miesięciu czerwcu. Do 28 czerwca odpowiedź na zapytanie jeszcze nie wpłynęła - odpowiedziała nam Iwona Zdunek, kierownik Działu Inspekcji w płockiej delegaturze WIOŚ.

WIOŚ nie jest w stanie określić, co było źródłem uciążliwości zapachowych, ale jednocześnie nie wyklucza, że to PKN ORLEN. Zdunek tłumaczy, że brak awarii czy remontów nie oznacza, że występowanie uciążliwości odorowej nie jest związane z pracą zakładu. 

- To największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny, zajmujący znaczy obszar terenu, który sąsiaduje z Płockiem. Instalacje i prowadzone na terenie zakładu procesy są źródłem emisji niezorganizowanej, nie tylko w sytuacjach awaryjnych czy podczas trwania remontów, ale także w czasie tzw. normalnej eksploatacji - mówi Iwona Zdunek.

Tłumaczy, że przy niesprzyjąjących warunkach atmosferycznych może dochodzić do koncentracji substancji odorowych pochodzących z zakładu i przenoszenia ich przez wiatr nad miasto. 

- Odczuwana wówczas uciążliwość nie zawsze ma odzwierciedlenie w prowadzonych na stacjach Systemu Oceny Jakości Powietrza pomiarach, gdyż może być związana z emisją innych substancji, zaliczanych do kategorii tzw. odorantów, które nie są objęte Państwowym Monitoringiem Środowiska, a których emisja mogła spowodować odczuwaną w tych dniach uciążliwość - mówi Zdunek.

Mają badać, ale nie mają sprzętu 

Jak dodaje Zdunek, mieszkańcy Płocka często skarżą się na uciążliwości odorowe. WIOŚ jest jednak ograniczony zapisami prawa i sprzętem. 

- Wojewódzki Inspekorat Ochrony Środowiska w Warszawie, podobnie jak inne wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, nie dysponuje specjalistycznym sprzętem do oceny uciążliwości zapachowych, a w prawodawstwie polskim dotychczas nie opracowano uregulowań prawnychw tym zakresie - mówi wprost Zdunek.

PKN ORLEN jest kontrolowany wielokrotnie w ciągu roku. W realizacji są trzy kontrole - dwie wynikające z planu i jedna interwencyjna. 

Planowane są też kontrole innych jednostek produkcyjnych.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy