reklama
reklama

Płocczanie częściej umierają na raka dróg oddechowych? Przewodniczący chce zmian w Krajowym Rejestrze Nowotworów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Płocczanie częściej umierają na raka dróg oddechowych? Przewodniczący chce zmian w Krajowym Rejestrze Nowotworów - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd kilku lat wiadomo, że statystyka umieralności płocczan na nowotwory dróg oddechowych jest wyższa, niż w innych miastach. Tak można było twierdzić kilka lat temu. Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, domaga się zmiany metodologii publikowania danych. Okazuje się, że od kilku lat nie można porównać statystyk pomiędzy poszczególnymi miastami czy powiatami.
reklama

Od kilku lat wiadomo, że statystyki umieralności na nowotwory płuc i oskrzeli w Płocku są gorsze, niż w innych miastach. Powodów można doszukiwać się różnych - otoczenia przemysłowego czy do niedawna braku ośrodka radioterapii. Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, od lat grzmi jednak, że problem istnieje. 

Dane publikuje Krajowy Rejestr Nowotworów. Sęk w tym, że sposób publikowania danych się zmienił w 2020 roku. 

- Ponieważ dane były bardzo szczegółowe i wiarygodne, z podziałem na województwa i powiaty, zgony i zachorowalność, rodzaje nowotworów i przedziały wiekowe pacjentów, można było dokonywać porównań zachorowalności i umieralności mieszkańców poszczególnych powiatów. W Płocku szczególnie interesowały porównania statystyk nowotworowych Płocka z innymi miastami i powiatami na Mazowszu i w Polsce. Dane KRN są aktualizowane corocznie, tyle że z dużym 2-3 letnim opóźnieniem. Najnowsze opublikowane dane dotyczą roku 2021 - pisze w interpelacji Jaroszewski.

reklama

Nowy sposób uniemożliwia porównanie statystyk poszczególnych powiatów. Nie można więc dziś stawiać oficjalnej tezy, że płocczanie częściej umierają na poszczególne nowotowory.

- Ponieważ porównania z innymi miastami i powiatami, zwłaszcza w zakresie zgonów na nowotwory dróg oddechowych, od wielu lat wypadają dla Płocka źle, powinniśmy dążyć do ich szczegółowego monitorowania i analizowania. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytanie: - Czy ktokolwiek w Urzędzie Miasta Płocka posiada wiedzę, dlaczego KRN zmienił od roku 2020 sposób publikowania danych? - pyta przewodniczący.

Przewodniczący zaproponował, by prezydent Nowakowski wystąpił do Ministra Zdrowia, Narodowego Instytutu Onkologii / KRN i parlamentarzystów ziemi płockiej z pytaniem: "dlaczego od roku 2020 zaprzestano publikacji danych analogicznych jak w okresie 1999-2019 oraz kto i kiedy podjął decyzję w tym zakresie?". 

reklama

W ratuszu najwyraźniej nie mieli wiedzy na ten temat. Łukasz Jankowski, zastępca prezydenta ds. społecznych, odpisał, że odpowiedź zostanie udzielona w późniejszym terminie. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama