reklama
reklama

Ponad milion złotych na badania profilaktyczne płocczan. Do puli dołącza osteoporoza i rak jelita grubego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Ponad milion złotych na badania profilaktyczne płocczan. Do puli dołącza osteoporoza i rak jelita grubego - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPonad milion złotych Płock przeznaczy na kolejne programy profilaktyczne dla mieszkańców. Do listy chorób, które pomoże zdiagnozować miasto, dołączyła osteoporoza i rak jelita grubego. W planach jest także program profilaktyczny dla uczniów klas IV - coraz więcej młodych płocczan zmaga się cukrzycą.
reklama

Osteoporoza to choroba, która częściej dotyka kobiet. To cichy zabójca kości, najczęściej diagnozowany jest dopiero w momencie złamania kończycy. Choroba nie daje bowiem objawów klinicznych, a jak w przypadku niemal każdej choroby - im szybsza diagnoza, tym lepsze i skuteczniejsze leczenie.

Miasto Płock do 2025 roku wyda na program wczesnego wykrywania osteoporozy 922,5 tys. złotych (738 tys. złotych dołożyło Ministerstwo Zdrowia). Z programu mogą skorzystać mieszkanki Płocka w wieku 65 lat i więcej, a także te po ukończeniu 40. roku życia, u których występują czynniki ryzyka. To m.in.: zaburzenia hormonalne,  choroby układu pokarmowego, nerek, reumatyczne i układu oddechowego.

- Mamy już podpisaną umowę z realizatorem programu. W drodze konkursu wyłoniono spółkę Świat Zdrowia Operator Medyczny spółka z o.o. Świadczenia będą realizowane przy ul. Królewieckiej 24 a. Można się już zapisywać, na naszej stronie będzie informacja. Program będzie realizowany do końca grudnia 2025 roku. W ramach szkolenia odbędą się szkolenia personelu medycznego, edukacja zdrowotna w zakresie osteoporoza skierowana do wszystkich, bez podziału na wiek i płeć. W znacznej większości chorują jednak kobiety. Będą mogły skorzystać z takiego badania jak ocena ryzyka złamania przy użyciu kalkulatora FRAX. Będzie też pomiar gęstości kości, u których ryzyko jest wysokie albo pośednie i lekarska wizyta podsumowująca - mówiła Agnieszka Busz, dyrektor wydziału zdrowia w urzędzie miasta. 

reklama

Szacunkowo z badania kalkulatorem FRAX skorzysta 4000 kobiet, a pomiar gęstości kości zostanie wykonany u 2000 pań. 

Do końca roku można skorzystać też bezpłatnej kolonoskopii, w celu wykrycia nowotworu jelita grubego. W puli jest 600 badań.

- Rak jelita grubego nie daje objawów. Jeśli będzie stwierdzony polip, od razu będzie można pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Małe polipy mogą zostać od razu usunięte. Jeśli badanie nie wykryje żadnych zmian, wystarczy je powtórzyć za 10 lat - mówiła dyrektor Busz. 

Badania realizuje Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. Więcej informacji można znaleźć tutaj

reklama

Jak przyznała dyrektor, miasto czeka jeszcze rozstrzygnięcie konkursu i dofinansowanie z programu "Mazowsze dla zdrowia 2024". Miasto chce pozyskać pieniądze na profilaktyczne badania piersi dla 635 kobiet w wieku 30-44 lata oraz badania prostaty dla 360 mężczyzn powyżej 40. roku życia.

Miato chce też wprowadzić program profilaktyczny cukrzycy dla dzieci.

- Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć -mówiła radna Daria Domosłowska, z zawodu fizjoterapeuta. - Miasto nie może wyręczać systemu ochrony zdrowia z procesu leczenia, ale profilaktyka to rola samorządu. Jeśli będziemy ją popularyzować, to skuteczność wzrośnie. 

Radna wspominała wizytę doktor Marii Rybickiej na posiedzeniu komisji zdrowia.

reklama

- Doktor bije na alarm, wskazując na wysoki poziom glukozy we krwi dzieci klasyfikowanych do klas sportowych - wskazała Domosławska. - Prawdopodobnie uda się zrealizować program profilaktyki powstawania cukrzycy u dzieci.

Miastu ma pomóc w tym Akademia Mazowiecka w Płocku. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku. 

- Mamy w budżecie środki zarezerowane na rozpoczęcie realizacji tego programu, adresowanego do uczniów klas IV. To już uzgodnione z podmiotami i lekarzami. Zawsze robimy to w porozumieniu ze środowiskiem medycznym - mówił prezydent Andrzej Nowakowski. - Akademia Mazowiecka musi być podmiotem leczniczym i to nas wstrzymuje przed uruchomieniem programu. 

reklama

Szczegółowe informacje o programach można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka pod numerem telefonu: 24 367 17 07.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama