Reklama

Reklama

PKN Orlen uruchamia kolejny rurociąg paliwowy. To w trosce o bezpieczeństwo i stabilność dostaw paliw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MW

PKN Orlen uruchamia kolejny rurociąg paliwowy. To w trosce o bezpieczeństwo i stabilność dostaw paliw - Zdjęcie główne

foto MW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen, wspólnie z PERN, uruchamia rurociąg paliwowy na trasie Boronów-Trzebinia. Będzie on transportował 1,5 mln m3 paliw. 

Reklama

Nowo powstały odcinek, liczący 97 kilometrów, ma zwiekszyć bezpieczeństwo, stabilność i szybkość dostaw oleju napędowego oraz benzyny dla klientów.

Jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej, iwestycja wiąże się także z rozbudową terminala w Trzebini, który zwiększy swoje możliwości magazynowe. Wartość prac wykonywanych przez Grupę Orlen przekroczy 200 mln zł i potrwa do końca tego roku.

– Z sukcesem zrealizowaliśmy kolejną strategiczną inwestycję, która realnie i długoterminowo wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski - przekonał Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Nowy, prawie 100-kilometrowy odcinek rurociągu, który powstał na trasie Boronów-Trzebinia, zwiększa do ok. 350 km, zasięg transportu rurociągowego paliw produkowanych w rafinerii w Płocku. Przede wszystkim jednak gwarantuje najtańszą, najszybszą i najbezpieczniejszą ich dystrybucję, a co za tym idzie stabilność dostaw paliw na stacje w południowych regionach Polski.

Rurociąg Boronów-Trzebinia przebiega pod ziemią, przez tereny 11 miejscowości województwa śląskiego i małopolskiego. Ilość paliw dostarczana dziennie przez tę magistralę odpowiada 70 cysternom kolejowym.

Nowy odcinek stanowi przedłużenie istniejącego układu rurociągów produktowych na trasie Płock – Koluszki – Boronów w kierunku terminala paliw w Trzebini. Oddanie go do użytku oznacza zwiększenie o 97 km zasięgu transportu rurociągowego paliw produkowanych w Płocku. 

Napełnienie rurociągu i pierwsze tłoczenie oleju napędowego odbyło się pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwa rozruch technologiczny. Po jego zakończeniu, czyli na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 rozpocznie się regularny transport oleju napędowego. 

Uruchomienie pełnej funkcjonalności rurociągu, czyli przesyłu oleju napędowego i benzyn, planowane jest w trzecim kwartale tego roku.

Realizacja inwestycji potrwa do końca tego roku i przyniesie także wymierne korzyści dla lokalnej społeczności. Jak usłyszeliśmy, budowa zwiększy o ponad 4,5 mln zł rocznie budżetu gminy Trzebinia z tytułu podatku od wybudowanej infrastruktury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy