W styczniu municypalni pomogli „odjechać” peugeotowi i daewoo matizowi stojącym przy ul. Kazimierza Wielkiego, renault twingo z ul. Kossobudzkiego i skodzie z ul. Pszczelej.
- Pojazdy takie nie tylko szpecą okolicę, ale zajmują również cenne miejsce parkingowe, a co najważniejsze często stanowią zagrożenie dla ludzi oraz dla środowiska – przyznaje Jolanta Głowacka, rzecznik prasowa Straży Miejskiej w Płocku. - Kiedy pojazd staje się bezużyteczny jego właściciel powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Niestety, nie wszyscy tak robią i pozostawiają swoje auto w przypadkowym miejscu.
Porzucone wraki na ulicach Płocka to duży problem. Jak podają w straży miejskiej, procedura usunięcia takiego pojazdu nie jest jednak prosta i może trwać kilka miesięcy.
- O tym, że pojazd jest wrakiem możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu – precyzuje Głowacka. - Ustawodawca nie precyzuje jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.
W każdym z nich strażnik musi spróbować dotrzeć do właściciela samochodu, a dopiero jeśli to się nie powiedzie – zlecić odholowanie wraku na parking strzelony. Jeśli auto ma tablice, a jego stan techniczny jest zły, wysyłane jest pismo do właściciela.
- Informuje ono o całej sytuacji i terminie, w jakim trzeba zająć się autem – podaje Jolanta Głowacka. - Jeżeli właściciel zignoruje pismo podejmowane są drastyczniejsze środki.
Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy auto stoi np. na podwórku lub osiedlu. Straż miejsca może usunąć tylko te wraki, które ustawiono na drodze publicznej, wewnętrznej, położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.
W 2022 roku municypalni usunęli 103 wraki z płockich parkingów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.