Reklama

Reklama

PKN Orlen inwestuje w rozwój małego atomu. Podpisano umowę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą powstanie nowej spółki. Jej głównym celem będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych. - Będziemy inwestować, rozwijać i współpracować w ramach technologii nuklearnych - mówił podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Reklama

Zgodnie z podpisaną umową pojawi się nowa spółka joint venture Orlen Synthos Green Energy. Ma ona zająć się rozwojem technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Koncern chce w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce. 

– Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku – zapowiedział Obajtek. - Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski. Inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej Grupy ORLEN i pomoże zdecydowanie zredukować nasze emisje dwutlenku węgla. 

To kolejna inwestycja grupy Orlen, której celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku. 

- Piękne inwestycje przyszłościowe dla polskiej gospodarki - powiedział Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych. - Orlen ma wiele śmiałych i odważnych planów biznesowych. Jednego z nich jesteśmy świadkami dziś. To milowy krok do rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych w Polsce.

Energetyka oparta o reaktory modułowe będzie uzupełnieniem portfolio energetycznego koncernu, który oparty jest o odnawialne źródła energii i gaz. 

Jak przekonywano podczas konferencji, stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko ok. 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej. Dodatkowo koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi.

Zgodnie z podpisaną umową, PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce joint venture i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem. 

Zawiązanie spółki musi być zatwierdzone przez odpowiedni organ antymonopolowy, a wspólnicy chcą wystąpić o pozyskanie takiej zgody jeszcze w grudniu 2021 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy