Reklama

Reklama

Jest stabilizacja w płockim pogotowiu. Wszystkie karetki już jeżdżą

Opublikowano:
Autor:

Jest stabilizacja w płockim pogotowiu. Wszystkie karetki już jeżdżą - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w płockiej stacji pogotowia ratunkowego została opanowana. Medycy otrzymali obiecane podwyżki i wydaje się, że strajk został na dobre zażegnany.

Reklama

Przypomnijmy, że jeszcze kilka tygodni temu w Płocku i regionie brakowało karetek. Zespoły Ratownictwa Medycznego strajkowały. Żądali przede wszystkim podwyżek płac i zmian w systemie pracy. Sprawa była poważna. W płockiej stacji pogotowia jeszcze w październiku nie stacjonowała ani jedna karetka. Medycy postawili ultimatum – albo podwyżki, albo koniec pracy. 

Na początku października doszło do porozumienia na linii medycy-dyrekcja pogotowia. Jak wówczas pisaliśmy, ratownicy zgodzili się wrócić do pracy w oczekiwaniu na oczekiwane zmiany. Zawarto tymczasowe porozumienie.

- W dalszym ciągu czekamy na decyzje, które zapadną na szczeblu krajowym – wyjaśniała wówczas Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. - Czekamy na konkrety, ale padły deklaracje z obu stron.

Konsensus ten oznaczał, że ratownicy warunkowo wznowili pracę i zaczęli pełnić dyżury w karetkach, a dyrekcja płockiej stacji obiecała wrócić do rozmów o pieniądzach za jakiś czas. 

W międzyczasie zawarto porozumienie regulujące minimalne wynagrodzenie ratowników medycznych. 5 listopada, w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, wprowadzono nową siatkę płac, która obejmuje także ratowników medycznych. 

- Sytuacja jest już unormowana - przekonuje Kęsicka. - Pracownicy otrzymali  podwyżki. Wszystkie karetki już jeżdżą. Oczywiście zdarzają się dni, w których brakuje obsady, jednak to tylko w sytuacjach, w których ratownicy są na zwolnieniach lekarskich lub na kwarantannie. Przerwy w ich pracy są wyłącznie z tego powodu - usłyszeliśmy od szefowej płockiego pogotowia. 

Od 1 lipca 2022 roku ratownik medyczny ma zarabiać minimalnie ok 5200 zł brutto. Szacunkowy koszt przyjętych zmian to ok. 6,5 mld złotych. Jak przekonuje minister Adam Niedzielski, to kwota, która pozwoli na realny wzrost wynagrodzeń dla wszystkich ratowników medycznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy