Reklama

Piątek ostatnim dniem tradycyjnych zwolnień lekarskich

Opublikowano:
Autor:

Piątek ostatnim dniem tradycyjnych zwolnień lekarskich - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Piątek 30 listopada to ostatni dzień, kiedy lekarze mogli jeszcze wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia wszytko będzie odbywać się już elektronicznie.

Piątek 30 listopada to ostatni dzień, kiedy lekarze mogli jeszcze wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia wszytko będzie odbywać się już elektronicznie. 

Koniec z dostarczaniem zwolnień lekarskich do pracodawcy. Według przepisów druk o niezdolności do pracy mogliśmy dostarczyć 7 dni po jego wystawieniu, a chyba każdy zna przypadek, kiedy druczek od lekarza był przedłużeniem urlopu. Elektroniczne zwolnienia lekarskie (w skrócie E-ZLA) przynajmniej w części ukrócą takie praktyki. Pracodawca będzie bowiem mógł wiedzieć wszystko o chorobie swojego pracownika chwilę po opuszczeniu przez niego gabinetu lekarskiego. 

Procedura przechodzenia z papierowych na elektroniczne zwolnienia trwała kilkanaście miesięcy. Pierwsze zostały wystawione 1 stycznia 2016 r. Od 1 grudnia 2018 r. wyjścia nie będzie-lekarze muszą wystawiać E-ZLA. 

ZUS pomaga

Przeróżne szkolenia trwały od kilkunastu miesięcy, ale są tacy, którzy wdrożenie zmian odłożyli na ostatni moment. ZUS wydłużył godziny pracy urzędu do 18:00, a w sobotę organizuje "białą sobotę".

- Porady można zasięgnąć we wszystkich placówkach ZUS na terenie kraju w godzinach od 9.00 do 13.00. Doradcy służą kompleksowym wsparciem i pomocą w rozpoczęciu wypisywania przez medyków elektronicznych zwolnień lekarskich - zapewnia Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Będzie można nauczyć się zarówno wystawienia e-ZLA jak i anulowania dokumentu. Doradcy pomogą także w uzyskaniu certyfikatu z ZUS. Warto więc wziąć ze sobą pamięć USB lub urządzenie, na którym lekarz będzie wystawiać zwolnienie,np. laptop, tablet.

Uruchomiona została też specjalna infolinia dla lekarzy, pacjentów i przedsiębiorców. Można się zgłaszać pod nr 22 560 16 00. 1 i 2 grudnia będzie czynna w godz. 8.00-21.00, natomiast w późniejsze dni powszednie w godz. 6.00-22.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE