Reklama

Pedofilia w Kościele. Jak reagować?

Opublikowano:
Autor:

Pedofilia w Kościele. Jak reagować? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co robić, jeśli dowiemy się o przypadkach pedofilii albo innych przestępstw seksualnych dokonywanych przez duchownych? Jak reagować, jak pomóc ofiarom? - to tematy trzydniowego szkolenia organizowanego przez płocką Kurię, w którym biorą udział głównie księża, klerycy i pracownicy seminarium oraz instytucji diecezjalnych.

Co robić, jeśli dowiemy się o przypadkach pedofilii albo innych przestępstw seksualnych dokonywanych przez duchownych? Jak reagować, jak pomóc ofiarom? - to tematy trzydniowego szkolenia organizowanego przez płocką Kurię.

Z problemem pedofilii, efebofilii, a przede wszystkim potężnego lobby homoseksualnego wśród duchownych, które w wielu przypadkach odpowiada za tuszowanie przestępstw,  płocki Kościół stara się zmierzyć od kilku lat. Zresztą diecezja płocka była pierwszą,  w której  częściowo starano się złamać zmowę milczenia m in. po miażdżących publikacjach z lat 2007-2008 we „Wprost” czy „Rzeczpospolitej”, w których czarno na białym opisane były skandale pedofilskie m.in. w seminarium duchownym w Płocku i innych miejscowościach diecezji jak Gostynin, Płońsk, Przasnysz, Pułtusk.

Ale do zrobienia cały czas jest bardzo dużo - mimo że znane dziś przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci, głównie chłopców, sięgają nawet lat 70. ub. wieku, dopiero kilka lat temu zaczęto o mówić o tym dramacie głośno. Na światło dzienne nadal wychodzą nieznane dotąd przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci, wielu pedofilów nigdy nie ukarano, a niestety zdarza się również, że duchowni uznawani np. za protektorów homoseksualistów w sutannach wciąż odgrywają ważne role w Kościele.

Dziś rozpoczęło się trzydniowe szkolenie dotyczące właściwego reagowania na przypadki nadużyć seksualnych w Kościele, czyli m.in. pedofilii, czy znacznie częstszej efebofilii, czyli kontaktów dorosłych mężczyzn z chłopcami w okresie dojrzewania.   

Szkolenie skierowane głównie do przedstawicieli płockiego duchowieństwa poprowadzą psychologowie, seksuolodzy, terapeuci i prawnicy, tworzący powołany przez biskupa Piotra Liberę w czerwcu ub. roku diecezjalny zespół wsparcia ds. zapobiegania pedofilii.

Czym poza prowadzeniem szkoleń profilaktycznych zajmuje się zespół? Jak podaje płocka Kuria, do zadań zespołu należy m.in. pomoc biskupowi w rozeznawaniu zgłaszanych przypadków nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich, wstępna weryfikacja zasadności podejrzeń, wielopłaszczyznowa (m.in. duchowa, psychologiczna i prawna) pomoc ofiarom.

W programie trzydniowego szkolenia odbywającego się w Wyższym Seminarium Duchownym znajdą się takie zagadnienia jak m.in. portret pedofila oraz jego ofiar, a także regulacje prawne związane z przestępstwami na tle seksualnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE