Reklama

Reklama

Pamiętają o rotmistrzu Pileckim. Powstanie nowy batalion [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Był ochotnikiem do Auschwitz, przygotował struktury konspiracji, walczył w Powstaniu Warszawskim, po wojnie nie złożył broni, a za swoją niezłomną postawę przypłacił życiem.

Reklama

121 lat temu w rosyjskim Ołońcu urodził się rtm. Witold Pilecki – patron 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Przypomnijmy, że w październiku 2019 r. nastąpiło odsłonięcie tablicy ku czci rtm. Witolda Pileckiego w parafii św. Józefa w Płocku. Tablica powstała z inicjatywy Cezarego Okraszewskiego, żołnierza 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronuje Pilecki.

Pomysł wsparł ks. kan. Andrzej Smoleń, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Płocku, a odsłonięciu tablicy towarzyszył m.in. pokaz sprzętu wojskowego WOT oraz pojazdów historycznych Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „Wisła”.

Płock. Powstanie nowy pomnik?

Są też plany, by w Płocku powstał pomnik poświęcony Armii Krajowej, Powstańcom Warszawskim oraz Żołnierzom Wyklętym, w tym Narodowych Sił Zbrojnych. 

Czekamy na efekty tych planów. Jest też kolejny pomysł, związany z postacią rotmistrza. Otóż powstanie nowy batalion 6MBOT.

- Niezłomny, oddany sprawie Polski, odważny, pełen wiary w zwycięstwo - taki był rtm. Pilecki, ale taki powinien być również każdy żołnierz. Postać Rotmistrza Pileckiego oraz charakteryzującego go cechy są szczególnie bliskie społeczności 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronem od 2018 roku jest właśnie rtm. Witold Pilecki - informuje WOT.  

W tym roku 6 MBOT obchodziła rocznicę urodzin Patrona w Radomiu. 

- Cieszę się, że udało nam się połączyć siły i razem z młodymi ludźmi, którym cały czas należy przedstawiać godne naśladowania wzorce i wspólnie uczcić tak ważną dla nas rocznicę - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 MBOT. - Cały czas szukamy miejsca w Radomiu, w którym mógłby stanąć pomnik Rotmistrza Pileckiego. 

Przed Mszą św. złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą na terenie radomskiej “Samochodówki”. Dodatkowo, z okazji rocznicy jeden z pracowników Brygady wręczył na ręce dowódcy namalowany przez siebie obraz z wizerunkiem Rotmistrza. 

Wojska Obrony Terytorialnej. Nowy batalion

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rozszerzy się o 63 Batalion Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą. 

Aktualnie w skład 6MBOT wchodzą 3 Bataliony Lekkiej Piechoty: w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, saperów i szkolna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy