Reklama

Reklama

Pacjentów coraz mniej. Szpital tymczasowy pozostaje w gotowości, bo to się opłaca

Opublikowano: pon, 10 maj 2021 19:26
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Pacjentów coraz mniej. Szpital tymczasowy pozostaje w gotowości, bo to się opłaca - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za gotowość do przyjęcia pacjentów, a nie ich fizyczną obecność. Dyrekcja szpitala na Winiarach nie rozważa więc zamknięcia drugiego modułu Szpitala Tymczasowego. Taką decyzję może podjąć wojewoda mazowiecki.

Reklama

Na Winiarach widać wyraźny trend spadkowy w liczbie pacjentów z Covid-19 od kilku tygodni. W poniedziałek 10 maja przy Medycznej hospitalizowano 29 takich pacjentów, a szpitalu tymczasowym 15. Żaden pracownik szpitala nie jest w kwarantanie lub izolacji, pacjenci z Covidem lub podejrzenem choroby nie przebywają na innych oddziałach.

- Szczepienia działają, a personel umie wyłapywać pacjentów z podejrzeniam Covid-19, bo oni oczywiście docierają do SOR-u - mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. 

Podobne statystyki są widoczne od kilku tygodni, a przypomnijmy, że w szpitalu tymczasowym gotowych jest 60 łóżek zwykłych i 4 łóżka intensywnej terapii. 

Wojewoda mazowiecki stopniowo zmniejsza liczbę łóżek dla pacjentów z Covid-19, dotyczy to m.in. Szpitala św. Trójcy w Płocku, w którym od 7 maja nie ma już oddziału covidowego. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym trudno mówić o zmniejszeniu liczby dedykowanych łóżek, bo decyzja wojewody obejmuje 29 łóżek na oddziale zakaźnym i 6 intensywnej terapii. Co jednak z 60 łóżkami w szpitalu tymczasowym, skoro od kilku tygodni placówka zapełniona jest w niecałej połowie? 

- Zastanawiamy się nad likwidacją 4 łóżek oiomowych, które uruchomiliśmi w miejscu po byłym oddziale dziecięcym. Być może w tym tygodniu będzie decyzja. Na pewno nie zastanawiamy się nad likwidacją modułu w szpitalu tymczasowym. Narodowy Fundusz Płaci za 2 moduły po 28 łóżek. Taką decyzję zapewne podejmie wojewoda, dysponując danymi statystycznymi - mówi Kwiatkowski. 

Sposób finansowania placówek walczących z Covid-19 nie jest żadną tajemnicą. Wszystko można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Inne stawki obowiązują w szpitalach tradycyjnych, inne w szpitalach tymczasowych. 

Ze strony NFZ:

Szpitale tymczasowe: 

OPŁATY ZA GOTOWOŚĆ – na podstawie analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji:

1. Szpitale tymczasowe za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19 otrzymują 822,43 zł/dobę.

2. Szpitale tymczasowe za dostępność jednego stanowiska umożliwiającego prowadzenie wentylacji mechanicznej pacjenta z COVID-19 otrzymają 3 773,70 zł/dobę.

3. Szpitale tymczasowe za gotowość do udzielania świadczeń w punkcie przyjęć otrzymują 18 299 zł/dobę.

Gotowość 45 łóżek to ponad 37 tys. złotych dziennie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -8

  icek

  Pacjentów coraz mniej. Same zdrowe towarzycho wokół. Czyli lekarzy można już zwalniać i pozbyć się finansowego kłopotu. Tym niedomagającym można zalecić środek znany od lat wśród ludności tubylczej, mało rozwiniętej, a mianowicie wodę święconą...uniwersalny lek na bóle , katar i problemy pieniązkowe !Żyć , nie umierać !

 • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Minister Finansów

  świzdu, gwizdu, forsa poszła w pi.du

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  do ZUS-u

  DOMAGAM się zwiększenia mojej emerytury o 200% gdyż wykazuję G O T O W O S Ć!!!

 • 5 miesięcy temu | ocena +16 / -1

  czy medycy powinni byc rozliczeni za mordestwa respiratorowe?

  az 9 na 10 podłaczonych pod respirator umiera? kto rozliczy morderców respiratorowych? za pomocą ciśnienia mieszanki tlenowej rozpychali pacjentom pluca powodujac rozedme!!!? a przeciez jezeli nie masz zdolnosci pojemnosci i wymiany tlenu we krwi w plucach to nalezy stosowac ECMO a nie RESPIRTOR??? kto rozliczy KONOWAŁÓW?

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -0

  NN

  I taka jest prawda o motywach działania dyrechtora Winiar. Kasa, tylko kasa. Leczyć to się pacjent może prywatnie, on ma mieć kasę, a potem i tak będzie płakał o papier do ksero...

 • 5 miesięcy temu | ocena +22 / -1

  covidowi złodzieje?

  czy mozna nazwac zwykłą bandyterką kłamstwo medyków, którzy bezczelnie zarabiają na zwykłej grypie? zacznijcie leczyć lenie choroby! a nie usmiercacie ludzi? pozwalacie ludziom umierac na raka, na płuca, na serce, ...wszyscy już wiedzą, że COVID to jest wasza maszynka do robienia pieniedzy?