Reklama

Reklama

Orlen znów hojny dla akcjonariuszy. Sprawdź, jaką w tym roku wypłacono dywidendę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Orlen znów hojny dla akcjonariuszy. Sprawdź, jaką w tym roku wypłacono dywidendę - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Akcjonariusze PKN Orlen podjęli decyzję w sprawie wypłaty dywidend. Na ten cel koncern przeznaczy w tym roku prawie 1,5 mld zł.

Reklama

Jak podaje PKN Orlen, koncern wypłaci 3,5 zł dywidendy za akcję. Akcjonariusze spółki przychylili się zatem do wcześniejszej rekomendacji zarządu spółki. 

- Wysokość dywidendy jest odzwierciedleniem stabilnej sytuacji finansowej Grupy Orlen, a także efektem konsekwentnie realizowanych planów rozwojowych we wszystkich obszarach działalności - czytamy w komunikacie spółki. - Termin wypłaty dywidendy ustalono na 3 października 2022 r.

Grupa w 2021 roku osiągnęła najwyższy w swojej historii zysk netto (11,2 mld zł). Z kolei zysk operacyjny EBITDA LIFO uplasował się na poziomie 14,2 mld zł, po eliminacji odpisów aktualizujących wartość majątku.

- W wypracowaniu rekordowych wyników największy wkład miały obszary petrochemii, energetyki i rafinerii - precyzują w koncernie. - Natomiast sprzedaż paliwowa i pozapaliwowa na stacjach w Polsce odpowiadała zaledwie za 13% zysku całego koncernu. Pomimo wyraźnego spadku marż paliwowych na polskim rynku, przychody ze sprzedaży wyniosły 131,3 mld zł.

W 2021 roku PKN Orlen miał też umocnić swoją pozycję i utrzymać wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie. 

- Solidne fundamenty finansowe umożliwiły zwiększenie nakładów inwestycyjnych do 9,9 mld zł i kontynuację strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski przedsięwzięć w zero- i niskoemisyjne źródła energii. Konsekwentnie budowano także koncern multienergetyczny - podają w koncernie.

Zaproponowana w marcu przez zarząd spółki wysokość dywidendy za 2021 rok została przyjęta przez ZWZ Spółki. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 27 lipca 2022 r., a dniem jej wypłaty 3 października 2022 r.

Przypomnijmy, dywidenda PKN Orlen za 2020 rok wyniosła również 3,5 zł za jedną akcję. Taka sama wysokość została ustalona z zysku za 2018 r. i była wówczas największą w historii tej spółki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy