Reklama

Orlen przymierza się do wydania ponad 4 miliardów złotych

Opublikowano:
Autor:

Orlen przymierza się do wydania ponad 4 miliardów złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocki koncern ma na celowniku holding rafineryjny poza granicami Polski. Kilka lat temu zrobił pierwszy krok, wykupując część akcji. Teraz chciałby dosztukować resztę.

Płocki koncern ma na celowniku holding rafineryjny poza granicami Polski. Kilka lat temu zrobił pierwszy krok, wykupując część akcji. Teraz chciałby dosztukować resztę.

Dotychczas koncern był jednym z akcjonariuszy Unipetrolu i ma apetyt na znacznie więcej. Cel? To wykup pakietu całościowego największego czeskiego koncernu rafineryjno-petrochemicznego, do którego należą rafinerie, 400 stacji paliwowych Benzina i spółka Spolana.

- Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinovie, gdzie obecnie realizowana jest największa w historii Czech inwestycja petrochemiczna – informuje biuro prasowe koncernu.

Są dwa scenariusze, w jednym przewidziano wykup 90 proc. akcji Unipetrolu (jako minimum, aby oferta doszła do skutku), w drugim 100 proc. W pierwszym przypadku koncern jest gotowy wyłożyć 3,05 mld zł, w drugim 4,2 mld zł. Za jedną akcję zaoferował 380 czeskich koron, a więc znacznie większą stawkę niż kiedy nabywał 62,99 proc. akcji.

- Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN Orlen pełnych korzyści z inicjowanych przez nas działań w Czechach, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej czy inwestycje w obszarze petrochemicznym – stwierdził prezes koncernu, Wojciech Jasiński. - Dodatkowo ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej.

Prezes nawiązuje tu do słowacko-czeskiej grupy inwestycyjnej J&T, do której należy 23,7 proc. akcji. Chodzi oczywiście o pieniądze, a konkretnie o wypłatę wyższych dywidend.

Orlen, ustalając strategię działania na lata 2017-2021, zamierzał przeznaczyć średniorocznie na inwestycje w 2017 i 2018 roku po 5,4 mld zł. W związku z wykupem akacji czeskiego Unipetrolu koncern musiałby polegać zarówno na środkach własnych, jak na kredycie konsorcjalnym (udzielanym przez grupę banków).

Rozliczenie transakcji powinno nastąpić 23 lutego 2018 roku. O ile faktycznie zgłoszą się chętni akcjonariusze, którzy zechcą te akcje sprzedać.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE