reklama
reklama

Orlen chce zwolnić liderkę płockiego PiS. Rada miasta się nie zgadza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Orlen chce zwolnić liderkę płockiego PiS. Rada miasta się nie zgadza - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeszcze kilka tygodni temu Wioletta Kulpa, szefowa płockich struktur Prawa i Sprawiedliwości, była kierownikiem zespołu projektów społecznych w Orlenie. Koncern postanowił zlikwidować to stanowisko i rozwiązać umowę z Wiolettą Kulpą, ale ta się nie zgodziła. Przesunięto ją na inne stanowisko, ale koncern nazywa je sztucznym. Do zwolnienia radnej konieczna jest jednak zgoda rady miasta.
reklama

Ustawa o samorządzie gminnym zabezpiecza w pewien sposób osoby sprawujące mandat radnego. Rada musi zgodzić się na rozwiązanie stosunku pracy, jeśli chce tego pracodawca. W ostatntich kilku latach takich prób było kilka, dotyczyły radnych różnych opcji:

  • Andrzej Aleksandrowicz z PiS, wtedy jeszcze pracował w Szkole Podstawowej w Bielsku (w tym przypadku chodziło o zmniejszenie liczby godzin), 
  • Artur Jaroszewski z KO, wtedy pracował w spółce Orlen Paliwa,
  • Edward Bogdan z PiS, wtedy pracował w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku.
Rada nie zgodziła się na rozwiązanie stosunku pracy z żadnych z radnych. Inna sprawa, że wszyscy radni wcześniej czy później z różnych względów i tak zmienili pracę. Teraz rada zajęła się wnioskiem dotyczącym Wioletty Kulpy. Liderka klubu PiS od 2016 roku pracuje w Orlenie. Po zmianie władzy przedstawiciele PiS tracą jednak stanowiska w koncernie. Do rozwiązania stosunku pracy z Wiolettą Kulpą potrzebna jest jednak zgoda rady miasta.

reklama

Orlen zwrócił się do Rady Miasta Płocka z pismem w tej sprawie. Koncern tłumaczy, że utrzymanie Zespołu Projektów Społecznych nie ma uzasadnienia biznesowego i po prostu zostanie zlikwidowany, a jego kompetencje rozdzielone pomiędzy istniejące komórki. Wioletta Kulpa nie zgodziła się jednak na wypowiedzenie stosunku pracy i w porozumieniu z koncernem została... kierownikiem projektu w Biurze Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

- Działanie to w opinii Pracodawcy stanowi jednakże nadal sztuczne utrzymanie stanowiska, nie poparte potrzebami Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy orac Pracodawcy - czytamy w uzasadnieniu.

Wioletta Kulpa z wykształcenia jest księgową. 

Rada zajęła się tematem na sesji we wtorek 28 maja. Zdania wśród radnych były podzielone, ale ostatecznie wynik dla Wioletty Kulpy jest pozytywny. Głosami radnych PiS (także Wioletty Kulpy, choć artykuł 25a Ustawy o Samorządzie Gminnym wskazuje, że "Radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego), a także Pawła Jasiona i Krzysztofa Laskowski (Trzecia Droga) oraz Łukasza Chrobota i Jacka Jasiona (Koalicja Obywatelska) rada nie zgodziła się na żądania Orlenu.

reklama

Wioletta Kulpa podziękowała radnym za głosowanie.  

Prawdopodobnie i tak za kilka tygodni radna PiS zmieni pracę - jeśli Maciej Wąsik zdobędzie mandat europosła, Wioletta Kulpa jest pierwsza w kolejce do objęcia jego mandatu w sejmie. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama