reklama
reklama

Ojcowie coraz częściej biorą udział w wychowaniu dzieci. Jakie urlopy im przysługują?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ojcowie coraz częściej biorą udział w wychowaniu dzieci. Jakie urlopy im przysługują? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś widok ojca prowadzącego wózek nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Polacy coraz częściej biorą urlopy, a są takie, które są dedykowane tylko dla mężczyzn. Jakie są możliwości w 2023 roku?
reklama

Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą wykorzystać 61 tygodni wolnego - tyle maksymalnie wynosi urlop macierzyński i rodzicielski. Jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko, okres ten może być jeszcze dłuższy. Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ojcowie coraz częściej korzystają z różnego rodzaju urlopów i zasiłków i biorą udział w wychowaniu pociech. 

- Podlegając ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku narodzin lub przyjęcia dziecka na wychowanie mogą skorzystać z płatnej opieki nad potomkiem w postaci urlopu macierzyńskiego i  rodzicielskiego. Najczęściej jednak korzystają z urlopu ojcowskiego, który jest przeznaczony wyłącznie dla nich - wskazuje Wojciech Ściwiarski regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

reklama

Dodatkowo panom przysługuje urlop ojcowski. To dwa tygodnie tylko dla nich, nie mogą go scedować na matkę. Panowie, o ile podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, pobierają wówczas płatny zasiłek macierzyński. Jak wylicza Ściwiarski, tylko od stycznia do kwietnia zasiłek macierzyński pobrało ponad 335 tys. rodziców, z czego ponad 60,6 tys. to ojcowie. 

Tata na macierzyńskim

W przypadku urodzenia lub przyjęcia pod opiekę 1 dziecka urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Okres ten wydłuża się, w zależności od liczby urodzonych lub wziętych pod opiekę dzieci.

  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

- Zdecydowanie częściej to kobiety z niego korzystają i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem – wyjaśnia Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

reklama

Po 14 tygodniach mama może chcieć wrócić do pracy i wtedy dzieckiem może zaopiekować się tata. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 2,7 tys. ojców w kraju.

Urlop rodzicielski 

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. Od 26 kwietnia 2023 roku okres tego urlopu został wydłużony o 9 tygodni: z 32 do 41 tygodni - w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni - w przypadku więcej niż jednego dziecka.

- Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 5 częściach - wskazuje Ściwiarski. 

reklama

Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje tylko jednemu z rodziców. Jeśli ubezpieczona mama wykorzystała  urlop rodzicielski w maksymalnym wymiarze, to pozostałe 9 tygodni może wykorzystać już tylko ojciec. 
 
Tylko dla taty 

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ubezpieczonemu ojcu przysługują także 2 tygodnie urlopu ojcowskiego.

- Należy pamiętać o tym, że urlop ojcowski można wykorzystać do dnia, w którym dziecko skończy 12 miesiąc życia, albo dnia, w którym minie 12 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu dziecka, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym dziecko skończy 14 lat - wyjaśnia rzecznik.

Jeśli ojciec miał prawo do urlopu ojcowskiego 26 kwietnia 2023 r., może skorzystać z tego urlopu do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia albo 14 roku życia, o ile nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka. 

W kraju na urlopie ojcowskim w ciągu czterech miesięcy 2023 r. przebywało nieco ponad 56,5 tys. mężczyzn.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama