Reklama

Reklama

Startuje ogromna budowa na terenie Orlenu. To wielomiliardowa inwestycja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen rozbuduje instalację Olefin. Podpisano już umowę z wykonawcami. Szacowana wartość inwestycji to ponad 13,5 mld zł.

Reklama

Kompleks Olefin III będzie olbrzymim projektem, który ma przynieść około 1 mld zł dodatkowego zysku EBITDA rocznie. To jednocześnie największa tego typu inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

- Budujemy silny, multienergetyczny koncern. Ma on zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne Polakom – mówił podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. – Koncern patrzy daleko w przyszłość. Tej nie będzie, jeśli nie będziemy rozwijać petrochemii. Każdej silnej gospodarki jest nowoczesna petrochemia, która otacza nas wszędzie – przekonywał podczas poniedziałkowej uroczystości.

Jak przekonywano podczas konferencji prasowej, rozbudowa kompleksu Olefin w Płocku to kluczowy projekt strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii.

- Inwestycja wpisuje się też w połączenie Orlenu z Lotosem, który będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do Olefin – tłumaczył Obajtek. - Skorzystają na tym spółki z Grupy, nasi akcjonariusze i polska gospodarka, która stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna – deklarował prezes zarządu PKN ORLEN.

Wagę inwestycji podkreślał też obecny w Płocku Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. 

- Ta inwestycja to coś, co napawa optymizmem patrząc w przyszłość – stwierdził Sasin. – Powstanie nie tylko multienergetyczny koncern, ale też koncern energetyczno-chemiczny. Taki, który w czasie transformacji energetycznej nie będzie przeżywał kryzysu. Orlen jest otwarty na nowe technologie i wyzwania. Nie trzyma się paliw przeszłości, a patrzy śmiało w przyszłość - przekonywał. 

Zgodę na realizację tej strategicznej dla spółki inwestycji wyraziła Rada Nadzorcza PKN ORLEN, uwzględniając w niej złożenie wniosku o pomoc publiczną do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.  Rozbudowę kompleksu Olefin III przeprowadzą Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas. 

- Jesteśmy dumni, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem PKN Orlen – mówił Chang Hag Kin, prezes Hyundai Engineering. - Realizacja projektu rozbudowy Kompleksu Olefin to dla nas duża szansa na zwiększenie obecności w krajach europejskich jako wykonawcy EPC na najwyższym światowym poziomie –  przekonywał.

Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a uruchomienie produkcji na początek 2025 roku. Powierzchnia Kompleksu Olefin wyniesie prawie 100 ha, czyli 140 boisk do piłki nożnej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy