Jak podkreślano podczas uroczystości, CBR to kluczowa inwestycja, która powstaje w ramach programu rozwoju płockiej Petrochemii. Ma umożliwić wdrażanie własnych technologii przez PKN Orlen. To w płockim centrum przeprowadzane będą testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty.
Obecny podczas otwarcia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen przekonywał, że celem powstania CBR było stworzenie platformy współpracy pomiędzy koncernem a światem nauki i biznesu.
- Już kiedy zapowiadaliśmy rozwój całej Petrochemii, to mieliśmy w głowie budowę takiego centrum – mówił prezes zarządu PKN Orlen. – Chcieliśmy przeprowadzić to właśnie teraz, kiedy realizujemy największe inwestycje w historii działalności koncernu. Czynimy je bo nie możemy patrzeć na biznes z perspektywy roku, dwóch czy pięciu lat. Przychody krótkoterminowe nie powinny być najważniejsze. Należy spoglądać na kolejne 20 lat. Bez tego będziemy tylko i wyłącznie administrować biznesem zamiast nim zarządzać – mówił do zebranych Obajtek.
Prezesowi PKN Orlen, w imieniu wicepremiera Jacka Sasina i swoim własnym, gratulacje złożył Maciej Małecki, poseł na Sejm RP. Podkreślał on, że ta imponująca inwestycja to przykład dobrego zarządzania koncernem.
- Dzisiaj Orlen może bardzo dynamicznie rozwijać polską gospodarkę – przekonywał Maciej Małecki. - Chcę podziękować panu prezesowi Obajtkowi. Dziękuję, że koncern dalej się rozwija i aktywnie włącza w walkę o zdrowie Polaków w pandemii. Orlen kolejny raz udowadnia, że ma nie tylko głowę do biznesu, ale i serce do pomocy tam, gdzie ta jest ona potrzebna – mówił.
Największą częścią CBR jest Hala Odwzorowań i Pilotarzy. To tam prowadzone będą zaawansowane prace badawcze i to w temperaturach oraz w warunkach panujących na instalacjach produkcyjnych. Istotnym elementem centrum będą też nowoczesne, proekologiczne rozwiązania, które mają być opracowywane w centrum. To właśnie tu niebawem trafi wybudowana w Warszawie instalacja do produkcji alternatywnego biopaliwa.
W centrum znalazły miejsce także m.in. laboratoria, w których możliwa będzie produkcja próbek asfaltów, są też pracownie paliw i biomasy, olejów czy środków smarowych, pozwalających na pracę z ich recepturami.
Budowa Centrum Badawczo Rozwojowego PKN Orlen w Płocku trwała blisko dwa lata. Jej kosz to – zgodnie z szacunkami – około 184 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.